Hlavní obsah
Ukázka z vítězného snímku Doma (Daheim) německého režiséra Olafa Helda. Foto: archív festivalu

Pražské šortky vyhrála inteligentní německá parodie Doma

Hlavní cenu Festivalu krátkých filmů Praha, pořádaného organizátory MFF Karlovy Vary, v neděli večer získal snímek Doma (Daheim) německého režiséra Olafa Helda. Porota ocenila překvapující směsici fantazie a reality i suchý humor. Vítěz obdržel finanční odměnu dva tisíce eur.

Ukázka z vítězného snímku Doma (Daheim) německého režiséra Olafa Helda. Foto: archív festivalu
Pražské šortky vyhrála inteligentní německá parodie Doma

Ve filmu Doma třicátník Heik přichází o práci ve své vesnici, rozhodne se tedy odstěhovat do velkoměsta. „Jedinečný koncept a ucelený styl podpořený přesvědčivými hereckými výkony vytváří inteligentní parodii,“ odůvodnili ocenění porotci.

Zvláštní uznání dostal britsko-marocký snímek od Fyzala Boulify nazvaný Prokletí (The Curse). Vypráví o dívce, která se rozhodne vydat daleko od vesnice, aby se mohla setkat se svým přítelem. Porota ocenila silný příběh o nevyrovnaném vztahu mezi muži a ženami v islámském světě.

Zvláštní uznání dostal film Zrůda (Csicska).

Foto: archív festivalu

A druhé Zvláštní uznání putovalo do Maďarska za režisérem Atillou Tillem. Jeho film Zrůda (Csicska) je odstrašujícím příkladem toho, že v každém člověku se může probudit zrůda.

Diváckou cenu si vybojovala smutná komedie o umírání Transatlantická tuba. Natočil ji norský filmař Hallvar Witzø, který za snímek obdržel studentského Oscara za rok 2012.

Pražské šortky se konaly již poosmé a v mezinárodní soutěži uvedly v kině Světozor sedmnáct filmů ze čtrnácti zemí světa. V porotě zasedli německý animátor Till Nowak, výkonný ředitel Festivalu krátkých filmů v Tampere Juhani Alanen, režisér Tomáš Luňák, scenárista a režisér Benjamin Tuček a producent Milan Kuchynka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků