Hlavní obsah
Pohřeb Zdeňka Milera v Praze Foto: Petr Hloušek, Právo

Praha se loučila se Zdeňkem Milerem

Také plyšový Krteček umístěný vedle rakve v pátek na poslední cestě v zaplněné Velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích doprovodil svého autora Zdeňka Milera. Výtvarník, ilustrátor a režisér animovaných filmů zemřel 30. listopadu ve věku 90 let. Smutečního obřadu se zúčastnili vedle rodinných příslušníků také Milerovi spolupracovníci, přátelé a obdivovatelé.

Pohřeb Zdeňka Milera v Praze Foto: Petr Hloušek, Právo
Praha se loučila se Zdeňkem Milerem

Jméno výtvarníka Zdeňka Milera je neodmyslitelně spjato s jednou z nejpopulárnějších postav animovaného filmu pro děti - Krtečkem, jehož sláva se letos na jaře dokonce "dotkla hvězd", když se jako dvaceticentimetrová postavička na palubě raketoplánu Endeavour podíval do vesmíru.

Obřadní síň

Foto: Doležal Michal, ČTK

Pohřeb Zdeňka Milera

Foto: Per Hloušek, Právo

Foto: Per Hloušek, Právo

"Stvořil figurku laskavou, dobromyslnou, moudrou a pokornou. A takový byl i Zdeněk Miler," uvedl ve smuteční řeči jeho přítel a spolupracovník, hudební skladatel Jaroslav Krček.

Mezi smutečními hosty byly například herečky Dagmar Patrasová a Chantal Poulainová, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, zástupci německé televize WDR a nakladatelství z Lipska a Budapešti, stejně jako vděční držitelé licencí na plyšové hračky, dětské nádobí, oblečení nebo školní pomůcky s Krtečkem. Miler poskytoval licence na slavného Krtečka jen v případě, že výrobky byly určeny pro děti a byly kvalitní a účelné.

Do obřadní síně dorazil i ředitel Amerického centra Miroslav Konvalina. Bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v USA se podílel na tom, že se Krteček letos na jaře podíval do vesmíru. "Den před Milerovou smrtí jsem mu předal 600 dětských prací na téma Krtečka. Ještě si plánoval nakreslit pohádku o Krtečkovi ve vesmíru," řekl Konvalina.

Pro všechny příchozí bylo k dispozici smutečním oznámení, v němž rodina upozornila, že slavný malíř a autor postavičky Krtečka byl přítelem, miláčkem dětí i dospělých. Parte navíc obsahuje barevně vyvedené mávající hrdiny příběhů, známých po celém světě.

Přední český výtvarník a režisér animovaných filmů Miler věnoval příběhům s Krtkem většinu své tvorby - asi padesát filmů z celkových sedmdesáti. K tomu doprovodil nezaměnitelnými ilustracemi přes 40 knih pro děti. Miler má na kontě má přes pět milionů prodaných knih a řadu cen včetně těch za celoživotní dílo. V roce 2006 obdržel medaili Za zásluhy.

Zpráva o jeho úmrtí přišla ve chvíli, kdy jeho vnučka Karolína Milerová oznámila vznik nadace nesoucí jeho jméno. Má se zabývat činnostmi souvisejícími s pomocí dětem a s podporou jejich vzdělávání.

Hlavní hrdina Milerových dětských animovaných pohádek je populární v německy mluvících zemích, v Maďarsku, Polsku, Slovensku, Rusku, Skandinávii, Francii, Japonsku, a dokonce i v Číně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků