Hlavní obsah
Na festivalu vystavuje i americký fotograf Robert Carrithers (Jeptišky). Foto: katalog výstavy

Prague Photo představuje i budoucí naděje

Nejkomplexnější představu o současné i historické fotografii, fotografických galeriích či moderním umění jako takovém si mohou udělat návštěvníci osmého ročníku festivalu Prague Photo v pražském Kafkově domě, který trvá do neděle.

Na festivalu vystavuje i americký fotograf Robert Carrithers (Jeptišky). Foto: katalog výstavy
Prague Photo představuje i budoucí naděje

Kromě klasické prezentace děl 230 tvůrců z Čech i zahraničí je přehlídka doplněna doprovodným programem, který zahrnuje především přednášky a workshopy.

Cenu Young Prague Photo Award, která je každoročně udělována mladým tvůrcům do 35 let či institucím, získala expozice Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Ocenění je spojeno s prémií deset tisíc korun.

Cenu Young Prague Photo Award získala letos expozice Institutu tvůrčí fotografie slezské univerzity v Opavě. Šek na 10 000 korun převzal fotograf Vladimír Birgus.

Foto: Právo - Jan Šída

Výrazný fenomén přehlídky Prague Photo představuje především možnost srovnání. Proto může návštěvník vidět vedle sebe díla renomovaných autorů Jana Saudka, Dity Pepe nebo Jindřicha Štreita a práce studentů či čerstvých absolventů odborných škol.

První, co zaujme, je posun v technické kvalitě. Současní fotografové umějí kromě svého aparátu s naprostou jistotou ovládat i grafické počítačové programy a díky tomu jsou schopni posunout vizualitu svých představ k téměř dokonalé technické kvalitě. Mnohdy vkládají do kompozice fyzicky i sami sebe a experimentují s vlastním tělem či tváří.

Slavnostního otevření Prague Photo se zúčastnil Jan Saudek.

Foto: Právo - Jan Šída

Témata však zůstávají stejná napříč generacemi a časovými etapami. Snaha o kreativní zobrazení krásy a její prezentace navenek je doménou všech tvůrců. Lhostejno, jestli se fotograf zaměřuje na akt, krajinu, figuru či reportážní momenty. Samostatnou kapitolu na výstavě tvoří fotografie z archivu Českého olympijského výboru.

A ještě jednu zásadní věc si při sledování fotografií vnímavý pozorovatel uvědomí. I když dnes může díky dostupnosti techniky fotografovat opravdu každý, kvalita zůstává stále kvalitou.

Má stejnou hodnotu dnes, jako před sto lety. V současnosti je však kvůli záplavě snímků obtížnější umět odkrývat diamanty v záplavě hlušiny. Festival Prague Photo ukazuje, že to ale není nemožné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků