Hlavní obsah
Ostrava 13.9.2016. Instalace pamětní desky na radnici městské obvodu Ostrava - Vítkovice. Hana Šustková. Foto: Josef Zajíc

Pozůstalost Johnnyho Cashe vydražena za milióny dolarů

Aukce věcí z pozůstalosti country zpěváka Johnnyho Cashe, která se koná od úterý do  čtvrtka v newyorské aukční síni Sotheby´s, vynesla za první den 1,24 miliónu dolarů. Podle agentury Reuters sběratelé zaplatili 15krát vyšší sumu, než dražitelé očekávali. Největší částka 131 000 dolarů padla při dražbě kytary, kterou Cash vozil na svá turné.

Ostrava 13.9.2016. Instalace pamětní desky na radnici městské obvodu Ostrava - Vítkovice. Hana Šustková. Foto: Josef Zajíc
Pozůstalost Johnnyho Cashe vydražena za milióny dolarů

"Muž v černém", jak se Cashovi přezdívalo, zemřel loni v září na komplikace spojené s cukrovkou. Na aukci se představí celkem 769 předmětů, které dokumentují padesát let jeho kariéry i života s vynikající country zpěvačkou June Carterovou Cashovou, jež zemřela loni v květnu.

Fotografie Elvise Presleyho, na niž Cash napsal "June, miluji tě", se prodala za 18 000 dolarů, přestože se předpokládala suma mezi 800 a 1200 dolary. Pár stříbrných ozdob od Tiffanyho byl vydražen za 42 000 dolarů, tedy za dvojnásobek očekávané ceny.

Mezi dražiteli byli například zástupci muzeí, známé osobnosti i dlouholetí přátelé pěvecké hvězdy.

Na prodej jsou černá saka, Rolls Royce i piano

"Čekali jsme, že dražba bude úspěšná, hlavně kvůli velikosti, jíž Johnny a June dosáhli," vysvětlila vedoucí sběratelského oddělení aukční síně Sotheby's Leila Dunbarová.

Aukční síň odhadovala, že dražba vynese kolem 1,5 miliónu dolarů, ale už teď je jasné, že konečná částka bude mnohem vyšší.

Aukce pokračuje až do čtvrtka a na vydražení čeká například několik Cashových černých sak, Rolls Royce z roku 1987 a  piano z posledního Cashova videosnímku Hurt.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků