Hlavní obsah
Milan Kačmarčík (Islajev, statkář), Klára Cibulková (Natalja, jeho žena), Kamil Halbich (Ratikin). Foto: Jiří P. Kříž, Právo

Povedená komedie Turgeněvův Měsíc na vsi ve Švandově divadle

Kam vkročí Ostravak Ostravsky (aspoň ten v severomoravském Divadle loutek, kde ho secvičil geniálně), usměje se štěstí. Pokud vám nesvítá, mám na mysli spoluautora televizního seriálu dokumentů o moderní architektuře - Šumná města. Radovana Lipuse. Rodný kraj byl mu už těsný, řekl o něm všechno, vydal se do Prahy. Přátelsky ho přijalo Švandovo divadlo, kde mu pěšinku vyšlapali ostravští herci: Veldová, Kačmarčík, Šárský.

Milan Kačmarčík (Islajev, statkář), Klára Cibulková (Natalja, jeho žena), Kamil Halbich (Ratikin). Foto: Jiří P. Kříž, Právo
Povedená komedie Turgeněvův Měsíc na vsi ve Švandově divadle

Pokud chcete poznat, co Lipus umí, nevynechejte Turgeněvův Měsíc na vsi. Je z rodu životních trapností ruského venkova, jak ho uměli do detailů vykreslit Gogol nebo Ostrovskij.

Nevzdělanost, tupost, trapnost, hamátnost, zablácenost opravdu na světové úrovni. Jenom tu zablácenost Lipus v Měsíci na vsi se scénografem Petrem Matáskem a s kostymérkou Evou Kotkovou pominuli. Přenesli ji do duší.

Komedie přechází do žánru grotesky

Příběh v kostce: Natalja Petrovna (Klára Cibulková) vedle starého muže, statkáře Islajeva (Milan Kačmarčík) se stará o schovanku Věročku (Anna Fišerová). Pod dohledem matky Islajevové (Milena Asmanová) a její společnice Lizavety (Kristýna Frejová) je Natalja středobodem dobyvačné pozornosti Rakitina (Kamil Halbich).

Ona sama miluje mladého učitele, studenta Běljajeva (Jiří Suchý z Tábora), ten zase Věročku. Natalja se proto snaží provdat schovanku za páprdu a nemluvu Bolšincova (Luboš P. Veselý). Vše děje se v zorném poli servilního ironika a mizerného doktora Špigelského (Tomáš Pavelka).

Zapadá to do sebe jako kolečka švýcarských hodinek. Komedie náramná. Místy díky skvěle vyhraným gagům a situacím přechází sršatý obrázek ze života až do žánru grotesky a crazy.

Pavelka a Cibulková

Pozornost na sebe strhává Pavelka. Místy z příběhu až burianovsky vystupuje. Bravurně, sarkasticky. Krásnou a provždy nešťastnou statkářku vyhrává s chutí Cibulková. Erotická scéna se Suchým z Tábora vstupuje do brány rozdychtěné životní trapnosti.

Moc dobře zahájilo nový rok Švandovo divadlo. Inu, jak říkám, kde se usadí Lipus, bývá veselo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků