Hlavní obsah

Poslechněte si hlas nové Máničky. Nástupkyně Štáchové trénovala fistulku třináct let

Helena Štáchová, která letos v březnu zemřela, propůjčovala svůj hlas Máničce dlouhých 50 let. Se svou nástupkyní Marií Šimsovou loutkoherečka poslední rok svého života na jevišti Divadla Spejbla a Hurvínka alternovala. Přesto „nová“ Mánička trénovala na tuto roli celých třináct let.

Poslechněte si hlas nové Máničky. Nástupkyně Štáchové trénovala fistulku třináct let

Jak dobře svou roli natrénovala si můžete poslechnout ve videu. Šimsová se netají tím, že i když jako dítě Spejbla a Hurvínka sledovala, tak by ji ani ve snu nenapadlo, že se jednou Máničkou sama stane.

Osudná fistulka

„Vždycky jsem chtěla být herečkou, a je pravda, že už na škole jsem začala směřovat k dětskému divadlu,“ svěřila se loutkoherečka s tím, že svůj životopis do Divadla S+H poslala před třinácti lety, kdy byla řádně prozkoušena uměleckým šéfem Martinem Kláskem. Ten přišel na to, že je Marie vůbec schopna svůj hlas vytáhnout do takové výšky, aby se Máničce přiblížila. „Do té doby jsem to vůbec nevěděla, že něco takového umím,“ přiznala Novinkám usměvavá herečka.

Tvrdý trénink

„Nastoupila jsem jako elévka, tudíž jsem se první roky učila vodit řádně loutku a zvyšovat hlas. Chce to, jak my říkáme, tisíc jarních kilometrů pohybu s loutkou. To znamená co nejvíce pohybu s loutkou po jevišti, než si pohyb a animaci člověk zažije,“ vysvětlila Marie s tím, že dlouho měla loutku velikosti Máničky i doma k řádnému tréninku.

Helena Štáchová mluvila Máničku 50 let.

Foto: Petr Horník, Právo

Diváci drží palce

Vzhledem k tomu, že Helena Štáchová mluvila nejlepší kamarádku Hurvínka tak dlouho, byla Šimsová připravena na různé reakci diváků. „Nesrovnávají, ono to ani nejde, oni vědí, že ten hlas bude jiný. Zatím mi drží palce, jsou milí,“ usmívá se sympatická Mánička, která na paní Štáchovou ráda vzpomíná stejně jako zbytek souboru.

Marie Šimsová

Vystudovala francouzštinu a dějepis na Pedagogické fakultě UK. Studuje Evropské kulturní a duchovní dějiny na FHS UK. Do  Divadla S+H nastoupila v roce 2004, kdy jí končila loutkoherecká stáž v Divadle loutek v Ostravě. Momentálně je interpretka Máničky a bábinky. Má i řadu dalších rolí. Ve volném čase se věnuje historickému tanci ve skupině Saltatori Reginae Beatrix a samozřejmě své rodině.

Marie od ní dostala pár rad. „Byly to vždy rady cenné, přesné, praktické, předávané s trpělivostí a humorem. Neméně prospěšnou školou pro mě ale byla všechna ta léta, kdy jsem ji mohla pozorovat při práci. Byla to skutečně skvělá herečka.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků