Hlavní obsah
Upírský film Přežijí jen milenci bude zahajovat. Foto: HCE

Porotě předsedá Theodor Pištěk. Začíná 21. ročník filmového festivalu Febiofest

Polský film režiséra Andrzeje Wajdy Walesa: člověk naděje a americký snímek Přežijí jen milenci Jima Jarmusche zahájí ve čtvrtek večer 21. ročník filmového festivalu Febiofest 2014, který potrvá do 28. března v pražském multikině Cinestar Anděl a poté bude do 17. dubna pokračovat regionálními ozvěnami.

Upírský film Přežijí jen milenci bude zahajovat. Foto: HCE
Porotě předsedá Theodor Pištěk. Začíná 21. ročník filmového festivalu Febiofest

Legenda polské kinematografie Wajda dostane jednu ze tří cen Kristián za přínos světové kinematografii. Další dostanou ředitel festivalu Berlinale Dieter Kosslick a africko-francouzskoamerický herec Isaach de Bankolé, známý z filmů Jima Jarmusche. Přehlídka nabídne v 18 programových sekcích 141 filmů z šesti desítek zemí a přivítá 48 hostů. Mezi nimi například polského herce Roberta Więckiewicze, představitele titulní role filmu Walesa: člověk naděje.

Ten také převezme za osmaosmdesátiletého Wajdu Kristiána.

Aktuálně Febiofest rozšířil program slavnostního zahájení o speciální blok Hlas mladé Ukrajiny, který se bude zdarma promítat ve třech sálech Cinestaru Anděl. „Režisér Oleksandr Ščerbak a kameraman Mykyta Panisov budou spolu s režisérem Michailem Iljenkem hosty večera,“ řekl prezident festivalu Fero Fenič.

V soutěžní sekci Nová Evropa se utkají o Grand Prix (a 5 tisíc eur pro vítězného tvůrce a dalších 5 tisíc pro potenciálního českého distributora) první a druhé snímky nastupujících talentů z evropských zemí.

Nechybějí mezi nimi generační výpovědi, pohled na svět očima dítěte, zamyšlení nad důsledky společenských předsudků, dopady udavačství za komunismu nebo nad prokletím života v zajetí vlastního tělesného postižení. A nebudou chybět ani snímky, jež koření humor: laskavý a plný porozumění k lidské slabosti, parodie na kulturní stereotypy nebo černý humor.

Porotu soutěžní sekce tvoří 33 diváků, kteří se v uplynulých týdnech přihlásili a byli vybráni tak, aby věkové a sociální složení bylo co nejpestřejší. Čestným předsedou bude slavný kostýmní výtvarník a malíř Theodor Pištěk, držitel Oscara, Césara i Českého lva, který na závěrečném večeru 28. března předá vítězi Grand Prix.

Filmy natočené mobilem i tabletem

Novinkou začínající třetí dekády Febiofestu byla nabídka divákům zúčastnit se programu vlastními filmy natočenými na mobilní telefon nebo tablet.

Celkem se sešlo padesát krátkých filmů, z nichž vzešla finálová šestice, která absolvuje workshop s mezinárodní porotou. Absolutní vítěz bude vyhlášen na slavnostním zakončení festivalu.

Po vyhlášení vítězů bude v předpremiéře uveden film Ranhojič s Benem Kingsleym a Stellanem Skarsgardem v hlavních rolích. Ranhojič je adaptací stejnojmenného románu Noaha Gordona, odehrává se v 11. století a do českých kin vstoupí v květnu.

Zvláštního uvedení se dočká také pětice filmů, které vznikly převážně jako společné dílo českých a zahraničních producentů, norsko-český Detektiv Down, finsko-česká Láska, soudruhu!, český debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři, česko-rumunský počin Velmi neklidné léto a Sametoví teroristé, uvedení na letošním Berlinale.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků