Hlavní obsah

Pokračování pohádky Dívka na koštěti přijde do kin 15. září

Kdo tajně doufal v pokračování jedné z nejoblíbenějších českých pohádek, může jásat. Volné pokračování Dívky na koštěti Saxána a Lexikon kouzel, přijde do českých kin v polovině září. Opět se můžeme těšit na Petru Černockou, Jana Hrušínského a další známé herce. Malou Saxánku si zahraje Helena Nováčková.

Pokračování pohádky Dívka na koštěti přijde do kin 15. září

Scénář podle distribuční společnosti Film Europe navazuje na příběh minulého filmu, který začátkem 70. let zhlédlo v čs. kinech 2,1 miliónu diváků a další milióny v nesčetných reprízách v televizi. Studentka čarodějnické školy v něm dostala jako trest 300 let po škole a utekla do světa lidí. Nyní žije s manželem Honzou normálním životem v krásné rodinné vile a spolu s nimi dcerka Saxánka, bláznivá teta Irma a strýc Evžen.

Úplně zapomněla, že půda domu skrývá tajemství o jejím předešlém čarodějnickém životě. Saxánka je objeví a vinou své zvědavosti se ocitne v kouzelné Říši pohádek plné trpaslíků, rarachů, draků, bazilišků a šotků. Čekají na ni neuvěřitelná dobrodružství neznámého světa, který se právě ocitl na pokraji zkázy. Nakonec však přelstí komiksového gangstera a dostane se zpátky domů.

"Tentokrát jsme větší část děje přesunuli do pohádkového světa," uvedl v distribučních materiálech Vorlíček, který je s triky a animacemi spokojen. Těžko se podle něj odhaduje, zda jeho nový rodinný snímek u diváků, přivyklých hororovým příběhům Harryho Pottera, uspěje.

Natáčení filmu se značně protáhlo

"Zatímco tehdy jsme na filmových tricích spolupracovali s kameramanem Vladimírem Novotným a spoluautorem scénáře Milošem Macourkem, nyní jsem od začátku kalkuloval, že vše bude vytvářeno počítačově," uvedl režisér, který na scénáři spolupracoval s Vlastimilem Mistríkem. Právě výroba triků prý ukousla značnou část z rozpočtu pohybujícího se kolem 75 miliónů korun a jeho dokončení zdržela.

V době, kdy Helenka Nováčková začala točit Saxánu, jí bylo devět, dnes je z ní třináctiletá slečna. A tak už jen může vzpomínat na komplikované scény s fiktivními animovanými postavičkami, s nimiž měla před modrým pozadím hovořit. Musela se při tom dívat do určité výšky, chodit či něco dělat, což bylo podle ní dost náročné.

Dívku na koštěti nemůže "stará" Saxána ani vidět

"Když jsem točila původní snímek, bylo mi devatenáct a právě jsem končila konzervatoř. Zpívala jsem už s kapelou a tahle role pro mě byla přirozenou šancí prosadit se," uvedla Černocká. Zatímco film se stal i po listopadu 1989 televizním diváckým hitem, ona už ho vidět nemůže, i když má zejména v první půlce příběhu "oblíbená místečka".

A protože se v tomto novém snímku pohybuje jen ve skutečném světě lidí, ani si nezakouzlila. I když na jedno původní zaklínadlo prý nikdy nezapomene, mohla by ho mít vytesané na náhrobku. Znělo "xidravoplex vebete mexambo pex" a jeho výsledkem byla sova.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků