Hlavní obsah
Mezinárodní hudební a folklorní festival Setkání muzikantů v Bílých Karpatech Foto: Lenka Zvonková

Podnikatel Masný chce šéfovat operu

Kontroverzní opavský podnikatel Radim Masný, který svého času chtěl odkoupit dluhy ODA a poté očištěnou stranu zrušit, se zřejmě rozhodl vstoupit i do umění. Ve středu se přihlásil do výběrového řízení na šéfa operního souboru Slezského divadla v Opavě.

Mezinárodní hudební a folklorní festival Setkání muzikantů v Bílých Karpatech Foto: Lenka Zvonková
Podnikatel Masný chce šéfovat operu

"Kultura potřebuje celkově povzbudit. Konkurz na obsazení postu šéfa opery Slezského divadla v Opavě byl totiž vyhlášen bez jakýchkoliv podmínek a pravidel, proto jsem zareagoval tak, jak jsem zareagoval," odpověděl Masný na otázku Práva, proč se rozhodl ucházet o takový post.

Podobně zdůvodnil svou přihlášku do stejného konkurzu i bývalý poslanec parlamentu, opavský zastupitel Jaromír Šimánek. "V přihlášce je zcela jasné pochybení - nejsou tady uvedeny podmínky jako požadované vzdělání, délka praxe a podobně. Proto se na celou věc snažím upozornit netradičním způsobem. Pokud budou podmínky, které bych měl zanedlouho dostat, uvedeny v pozvánce k výběrovému řízení a mezi nimi bude umělecké vzdělání, nemohu se konkurzu zúčastnit. Jako manažer bych si práci v operním souboru dokázal představit."

Jenom recese?

"Přihlášky obou pánů považuji za recesi," začala vysvětlení celé události s možnou chybou při vypsání výběrového řízení ředitelka Slezského divadla v Opavě Sylva Gapková. "Konkurz na obsazení šéfa opery jsme vypsali opravdu bez stanovení podmínek, ale nebyl vypsán veřejně. Obeslali jsme pouze jednotlivá divadla, hudební a další kulturní instituce. Je určen pouze odborné veřejnosti. Teprve po obdržení přihlášek bychom specifikovali naše další podmínky. Pokud pánové Masný a Šimánek doloží doklad o hudebním vzdělání a patřičné praxi, splní tak podmínky pro přijetí do konkurzu. Jestli si dobře pamatuji, pana Masného jsem neviděla na žádném představení. V našem divadle byl pouze jednou u příležitosti vyhlášení nejlepších sportovců okresu Opava."

Zcela odlišné stanovisko zaujal sólista opery Petr Murcek: "Do konkurzu bez podmínek se opravdu mohl přihlásit kdokoliv. Věřím, že ve výběrové komisi budou sedět kompetentní lidé, kteří vyberou toho správného adepta."

"Vzhledem k tomu, že nebyly upřesněny podmínky konkurzu, tak se do něho může vlastně přihlásit kdokoliv. Pan Masný je dobrý manažer. Tak proč ne?" reagovala členka opavské opery Šárka Maršálová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků