Hlavní obsah
Plzeňané slaví vyhlášení svého města za evropské město kultury v roce 2015. Foto: Jan Handrejch, Právo

Plzeň byla vyhlášena evropským městem kultury

Titul Evropské město kultury získala ve středu Plzeň. Rozhodla o tom evropská porota, jejímž předsedou byl Robert Scott. Výsledek ohlásil na ministerstvu kultury v Praze. Oficiálně ho musí potvrdit ještě rada EU.

Plzeňané slaví vyhlášení svého města za evropské město kultury v roce 2015. Foto: Jan Handrejch, Právo
Plzeň byla vyhlášena evropským městem kultury

"Nebyli jsme pod žádným politickým tlakem, naše rozhodování bylo zcela nezávislé a transparentní," řekl Robert Scott. Hlasování bylo velice těsné, porotců bylo 11, Plzeň zvítězila o jeden hlas.

Emoce po vyhlášení Plzně evropským kulturním městem pro rok 2015

Foto: Jan Handrejch, Právo

"Byl jsem si vědom, jakou radost to vyvolá v jednom městě a jakou deziluzi v druhém. Velice nás zaujal projekt Ostravy a doufáme, že vláda podpoří činnost a plány Ostravy na oživení a regeneraci města," dodal.

Boj o titul se naplno rozhořel v roce 2009. Dan Bárta tehdy písní podpořil Plzeň a Jaromír Nohavica zase Ostravu. Nohavica věnoval do kampaně pro Ostravu starší a dobře známou píseň Ostravo, zatímco Bárta natočil novinku Nebe nad Plzní.

Plzeňané slaví vyhlášení svého města za evropské město kultury v roce 2015.

Foto: Jan Handrejch, Právo

O udělení titulu Evropské město kultury totiž rozhoduje komise Evropské unie složená převážně z cizinců. Návrh na titul se pak předkládá Radě ministrů.

Nadšení Plzeňanů po vyhlášení titulu město kultury.

Foto: Ivan Blažek, Právo

Titul se každý rok uděluje dvěma vybraným městům ze dvou členských států EU s cílem podpořit evropskou kulturní spolupráci. V minulosti se titulem pyšnila města Patras, Cork, Janov, Lille, Štýrský Hradec či Salamanca. Kromě reklamy přinese městu dotaci 1,5 miliónu eur.

Vyhlášení Plzně evropským městem kultury pro rok 2015 vyvolalo bouřlivý jásot

Foto: Jan Handrejch, Právo

Obrovská vlna smutku ve středu zasáhla centrální Masarykovo náměstí v Ostravě, když v přímém televizním přenosu z úst předsedy komise Roberta Scotta zaznělo, že Evropským hlavním městem kultury 2015 bude Plzeň. V očích mnohých Ostravanů se objevily slzy, ale i přes zklamání, smutek a mnohdy i pocit nespravedlnosti se Ostravané v bezprostředních reakcích shodli, že město půjde hrdě dál a dokáže Evropě, že v ní má své místo.

 

My v Ostravě víme, kdo je Evropské hlavní město kultury nejen v roce 2015.

 

"Není to dobrá zpráva, ale současně to není žádná tragédie, protože my v Ostravě víme, kdo je Evropské hlavní město kultury nejen v roce 2015," řekl novinářům náměstek primátora Lukáš Ženatý (ODS). Dodal, že v Ostravě navíc vznikly projekty, které by bez kandidatury nikdy nebyly. "Myslím, že se nic neděje v tom smyslu, že je obrovská příležitost před naším městem, abychom realizovali to, co jsme si naplánovali," uvedl Ženatý.

Dodal, že město mělo jasno v tom, jak postupovat v případě vítězství a ví to i v případě prohry. "Myslím si, že město by mělo pokračovat v přípravě klastru na Černé louce. Záleží to na nových zastupitelích, ale myslím, že práce, která je odvedena, je k tomu zavazuje."

Smutek v Ostravě

Foto: Jaroslav Ožana , ČTK

Zklamaní jsou i představitelé kulturní veřejnosti, kteří navzdory prohře nemají o kvalitě kultury v Ostravě pochybnosti. "Kultura je v Ostravě skvělá, lidi jsou tady kulturní... a myslím si, že kultura u nás pojede dál, i když jsme ten titul nezískali, a že se můžou i Plzeňáci i Pražáci chodit k nám kulturu učit," uvedla ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků