Hlavní obsah
Jacqueline na výstavě v Galerii Miro. Foto: Peter Kováč, Právo

Picassova múza za tři čtvrtě miliónu ve Strahovském klášteře

Galerie Miro ve Strahovském klášteře v Praze představuje do konce prázdnin velký soubor grafik klasiků evropského moderního umění. V početném zastoupení tu jsou litografie, které vytvořili Pablo Picasso, Marc Chagall, Georges Braque a Joan Miró. Výstava je prodejní.

Jacqueline na výstavě v Galerii Miro. Foto: Peter Kováč, Právo
Picassova múza za tři čtvrtě miliónu ve Strahovském klášteře

Nejdražším exponátem je Picassova černobílá litografie zachycující tvář jeho poslední životní múzy Jacqueline Roqueové, kterou potkal v 50. letech na jihu Francie. Jemu bylo dvaasedmdesát let, jí sedmadvacet.

Prožili spolu dvacet let a mladá žena inspirovala stárnoucího malíře k explozi grafik, kreseb a obrazů zobrazujících nahou modelku v těch nejerotičtějších polohách.

Chrlil je tehdy ze sebe jako vulkán, jako by po boku Jacqueline den co den nemyslel na nic jiného. Na litografii v Praze vypadá jeho poslední modelka jako řecká bohyně s klasickým profilem tváře a k zakoupení je za tři čtvrtě miliónu korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků