Hlavní obsah
Rozbalené plátno ze Slovanské epopeje Foto: Jan Handrejch, Právo

Pět pláten Slovanské epopeje se už letos do Krumlova nevrátí

Pět pláten Slovanské epopeje odvezených tento týden do Prahy se už letos do Moravského Krumlova nevrátí. Po společném jednání to novinářům řekli pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a krumlovský starosta Tomáš Třetina (TOP 09). Zbylé obrazy chce vedení hlavního města z moravskokrumlovského zámku odstěhovat letos na podzim.

Rozbalené plátno ze Slovanské epopeje Foto: Jan Handrejch, Právo
Pět pláten Slovanské epopeje se už letos do Krumlova nevrátí

Svoboda uvedl, že po opravě zámku mohou být plátna do Krumlova vrácena. Praha má ale dvě podmínky. "Musíme mít uzavřená všechna dědická řízení tak, aby vlastnictví Prahy bylo nezpochybnitelné. Zámek také musí po přestavbě odpovídat požadavkům památkářů na vystavení kulturní památky," vyjmenoval Svoboda.

Třetina je s přestěhování epopeje smířen. "Ve chvíli, kdy plátna opustila Moravský Krumlov, bylo jasné, že se nevrátí," řekl novinářům. Zopakoval také, že Krumlov nemá k plátnům žádný právní vztah. Vlastníkem obrazů je totiž Praha, majitelem zámku, kde jsou zbylé obrazy vystaveny, zase společnost Incheba.

Pět převezených obrazů je v současnosti uloženo v budově Národní galerie, restaurátoři svinutá plátna postupně rozbalují. Podle Svobody budou plátna, která v Krumlově zůstala, převěšena tak, aby jejich vystavení splňovala bezpečnostní podmínky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků