Hlavní obsah
Nový román přibližuje život nejslavnější špiónky všech dob Maty Hari. Foto: ČTK

Paulo Coelho vydal knihu o špiónce Matě Hari

Brazilský spisovatel Paulo Coelho po dvou letech vydal novou knihu, kterou si v úterý poprvé mohli koupit španělští čtenáři. Informovala o tom španělská agentura EFE. Nový román přibližuje život nejslavnější špiónky všech dob Maty Hari a v češtině má vyjít v nakladatelství Argo pod názvem Vyzvědačka již koncem tohoto měsíce.

Nový román přibližuje život nejslavnější špiónky všech dob Maty Hari. Foto: ČTK
Paulo Coelho vydal knihu o špiónce Matě Hari

Jako první si mohli nový román jednoho z nejprodávanějších a nejvlivnějších současných spisovatelů Coelha přečíst čtenáři elektronických knih začátkem září. Nyní poprvé vyšel román knižně. Až v listopadu má vyjít například anglicky či italsky.

„Předsudky a politická manipulace jsou v současnosti stejné, jako byly v době Maty Hari počátkem minulého století,“ řekl autor slavného románu Alchymista v rozhovoru s agenturou EFE.

Během práce na knize o slavné orientální tanečnici a špiónce měl Coelho přístup i do archívů zpravodajských služeb Británie, Německa a Nizozemska. „Skončil jsem s horou dokumentů, u nichž jsem si položil otázku: jak se dostala do tolika pastí, které jí nastražili nepřátelé, ale i přátelé,“ popsal svá bádání Coelho.

„Mata Hari byla jednou z našich prvních feministek,“ tvrdí Coelho. Jeho nový román má formu vyprávění v první osobě jako poslední dopis z vězení, který napsala hrdinka před svou popravou.

Margareta Geertruida Zelleová 

Mata Hari se narodila jako Margareta Geertruida Zelleová v roce 1876 v Nizozemsku. Jako manželka důstojníka nizozemské koloniální armády strávila několik let na Jávě, kde začala tančit. Manžela však posléze opustila a odjela do Paříže, kde měla velký úspěch jako orientální tanečnice, často vystupující jen spoře oděná.

Jméno Mata Hari si zvolila podle malajského výrazu pro slunce. Za první světové války se jako milenka důstojníků zapletla s tajnými službami a kvůli obvinění ze spolupráce s Němci, které podle mnohých nebylo spolehlivě doloženo, byla ve Francii v říjnu 1917 popravena za velezradu.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků