Hlavní obsah
Dechberoucí pohled na hrad od pomníku Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Památky otevřou až 8. června, hlásí ztráty 150 milionů

Národní památkový ústav (NPÚ) otevře všech sto svých hradů, zámků a dalších objektů 8. června, řekla mluvčí Národního památkového ústavu Jana Hartmanová. Hlavní sezona měla původně začít 1. dubna, zbrzdila ji ale vládní opatření proti šíření koronaviru.

Dechberoucí pohled na hrad od pomníku Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Památky otevřou až 8. června, hlásí ztráty 150 milionů

K 8. červnu připravuje NPÚ také spuštění testovacího režimu online prodeje vstupenek ve všech objektech ve své správě. Prohlídky objektů se budou konat za dodržení přísných hygienických pravidel.

Správce státních památek odhaduje ztrátu způsobenou opatřeními proti šíření koronaviru do konce května na 150 milionů korun. NPÚ má přibližně miliardovou roční státní dotaci, z velké části je ale díky vysoké návštěvnosti a oblibě pronajímání svých objektů soběstačný. Loni byly výnosy NPÚ 620 milionů korun.

Prohlídky památkových objektů budou po otevření jen s podmínkou dodržení přísných hygienických pravidel, jako je nošení roušek a dostatečné odstupy. V každém objektu bude stojan s dezinfekcí. Počet návštěvníků v jednotlivých skupinách budou památkáři regulovat podle velikosti objektu.

NPÚ po uzavření objektů v březnu uvedl, že peníze za už zakoupené on-line vstupenky se budou vracet. Zaměstnanci v památkových objektech se věnují restaurování mobiliáře, připravují prohlídkové trasy nebo provádějí udržovací práce v parcích a zahradách. S ohledem na přijatá opatření se rušily dohody s brigádníky, kteří měli v sezoně pracovat jako průvodci či pokladní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků