Hlavní obsah
Areál teoretické výuky Střední školy automobilní na Dukle v Ústí nad Orlicí. Foto: Stanislava Dvořáková

Opera Nagano má dnes premiéru ve Stavovském divadle

Dnes večer se v hledišti Stavovského divadla sejdou představitelé dvou táborů, které se tak běžně nepotkávají - milovníci hokeje a opery. Tak si to alespoň představuje vedení opery pražského Národního divadla, které má zásluhu na dnešní světové premiéře opery Nagano.

Areál teoretické výuky Střední školy automobilní na Dukle v Ústí nad Orlicí. Foto: Stanislava Dvořáková
Opera Nagano má dnes premiéru ve Stavovském divadle

Opera o vítězství českých hokejistů na olympijských hrách v Naganu je dílem pětačtyřicetiletého skladatele Martina Smolky, který studoval skladbu na pražské HAMU a soukromě u Marka Kopelenta a patří k uznávaným skladatelům tzv. vážné hudby doma i za hranicemi.

Kromě ní však také hrál v kapele čínské zpěvačky Feng-Jün Song nebo spolupůsobil jako hudební improvizátor Divadla Vizita, jehož protagonista, Jaroslav Dušek, je autorem libreta k opeře Nagano.

"Když zaslechnu anebo čtu v tisku spekulace o naší chystané hokejové opeře, zmocňuje se mě neodolatelná chuť vůbec ji na jevišti neuvést. Nechat to všechno jen jako nekonečnou hru fantazie. Rozpoutat sílící ohnivou odbornou co možná nejdetailnější diskusi o něčem, co nikdo nikdy neviděl ani neslyšel. To by byl gól," komentoval fantastické zprávy o připravované opeře Jaroslav Dušek.

Dlužno podotknout, že by tím nebyl nijak originální. Diskuse o připravovaném "skandálním" uvedení Smetanova Dalibora v režii Miloše Formana a pod taktovkou Libora Peška v pražském Národním divadle vedené v předstihu v tisku i v operním zákulisí, se podepsaly před několika lety na tom, že Forman od záměru ustoupil, protože se mu nelíbilo,že je skandalizováno a zpochybňováno něco, o čem teprve tvůrci uvažují.

Opera o třech třetinách

Žádná operní premiéra v posledních desetiletích neměla takovou publicitu jako právě chystané Nagano. Vzrušující se zdá být už sám námět - představa pějícího Jágra, Haška či Reichla asi mnohým zamotala hlavu. Ale ani to není v opeře nic nového. Stará dobrá opera od svého vzniku zaznamenala už tolik námětových i hudebních kotrmelců a prolomených tabu, že se určitě vyrovná i s pějící ledovou plochou či Václavem Havlem, který se jako postava v Naganu také objeví.

Opera o třech třetinách a prodloužení vypráví příběh nehrajícího třetího brankáře Milana Hniličky (Václav Sibera), který je zároveň průvodce dějem. Na "ledové ploše" Stavovského divadla uvidí diváci Jaromíra Jágra (Aleš Briscein), Dominika Haška (kontratenorista Jan Mikušek), Antonia Juana Samaranche (Pavel Červinka), Václava Havla (Jiří Uherek), ale i Tátu Hniličku (Bohuslav Maršík) a Mámu Hniličkovou (Lenka Šmídová), usazené celou operu u televizní obrazovky.

Operu Nagano nastudoval režisér, herec a zpěvák Ondřej Havelka, milovník jazzu, hokeje i opery, scénu a kostýmy navrhl architekt Bořek Šípek, za dirigentským pultem stojí Jan Chalupecký, který má na svém kontě dosud především klasické tituly. Podle tvůrců bude Nagano především barvitou podívanou. Hokejové zápasy a střety se odehrají jako taneční výstupy, ve kterých se představí i mistr republiky v breakdance.

Ukázky z libreta opery Nagano

Hosana, máme Hašana

1/ Jágr: Jak jen tě dneska budu krotit, pláni ledová

Ledová plocha (ženský sbor): Jak had se v kličkách budeš kroutit
Což se bojíš, bojíš vypustit duši?

Jágr: V en há el je hřiště o dost užší
Chladná, zrádná pláň

Ledová plocha: Reku můj. reku můj, reku můj, můj, můj, můj

2/ Sbor: Hašek je bůh!

Dominik: Mihist nomen Dominik
Nomen Dominik

Jaroslav Hašek: Mrtvýho nezabiješ
 Mrtvej ten věčně žije

Havel: Ehm, určitou kulturu

Dominik: Repudio te!

Jaroslav Hašek: Zapudit mě
To by se ti hodilo

Havel: Hledejme konsensus

3/ Zřízenci: Suši, sušimi, umeboši
Švestičky jemné
Mořskou řasou omotat duši
Tao tajemné
Zlaté karate, karaoke
Tofu, tepura, teryjaki
Nicota, Lao-ce

4/ Hráči: Hosana, máme Hašana
Hosana, Hašana
Vivat, vivat, vivat!

5/ Fanynky: Hašek, Hašíček
Hašan, Hašanečíček
Hašek Hašíček
Hašan Hašanečíček
Hašek je bůh, Hašek je bůh

Do konce sezóny bude mít Nagano sedm repríz, nejbližší 13., 15. a 23. dubna. Uvedeno bude i v rámci festivalu Pražské jaro.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků