Hlavní obsah
Dílo Silver Car Crash (Double Disaster) Foto: ČTK/AP

Obraz Warhola se v aukci prodal za rekordních 105 miliónů dolarů

Obraz Andyho Warhola z roku 1963 Silver Car Crash (Double Disaster) se v newyorské aukci prodal za 105,4 miliónu USD (2,1 miliardy Kč). To je zatím nejvyšší částka, jaká byla za Warholovo dílo zaplacena. Oznámila to aukční síň Sotheby’s.

Dílo Silver Car Crash (Double Disaster) Foto: ČTK/AP
Obraz Warhola se v aukci prodal za rekordních 105 miliónů dolarů

Dosavadní nejvyšší částka zaplacená za dílo vůdčí osobnosti hnutí pop art činila 71,7 miliónu USD (1,4 miliardy Kč). V roce 2007 se za tuto částku prodal obrat Green Car Crash (Green Burning Car I).

Obraz, jehož název v překladu zní nehoda stříbrného vozu (dvojité neštěstí), zobrazuje bezprostřední následky autonehody. Za posledních 26 let mohla veřejnost vidět obraz pouze jednou. Kupující nebyl okamžitě identifikován, napsala agentura AP. O obraz podle DPA svedli ke konci aukce boj tři zájemci. Původně se očekávalo, že se prodá za 60 miliónů USD.

Obraz je vysoký 2,67 metru a široký více než čtyři metry. Jeho pravá polovina je prázdná. Na levé polovině je 15krát zobrazena dopravní nehoda. Obraz pochází ze série nazvané Smrt a katastrofa. Obrazy z této série vznikaly převážně na počátku 60. let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků