Hlavní obsah
Zleva Petr Forman, Ivan Arsenjev a Veronika Švábová získali cenu Alfreda Radoka v kategorii inscenace roku za hru Obludárium. Na snímku vpravo je moderátor Marek Němec. Foto: Eva Kořínková , ČTK

Obludárium Divadla bratří Formanů je inscenací roku 2008

Inscenací roku 2008 se v soutěži o Cenu Alfréda Radoka stalo Obludárium Ivana Arsenjeva, Veroniky Švábové a Petra Formana. Posledně jmenovaný proto převzal jako režisér na sobotním ceremoniálu v pražském Divadle Kolowrat vavřínový věnec. Havlovo Odcházení zvítězilo v kategorii Původní česká hra, Divadlem roku je pražský Činoherní klub.

Zleva Petr Forman, Ivan Arsenjev a Veronika Švábová získali cenu Alfreda Radoka v kategorii inscenace roku za hru Obludárium. Na snímku vpravo je moderátor Marek Němec. Foto: Eva Kořínková , ČTK
Obludárium Divadla bratří Formanů je inscenací roku 2008

Obludárium, které se stalo nejlepší inscenací i v anketě Divadelních novin, mělo českou premiéru na podzimním festivalu v Plzni, poté s ním Divadlo bratří Formanů hostovalo i v Praze. Za sebou nyní nechalo další nominované projekty - operu Aleše Březiny a režiséra Jiřího Nekvasila Zítra se bude... o procesu s političkou Miladou Horákovou z repertoáru Národního divadla a inscenaci Havlova Odcházení, kterou v Divadle Archa nastudoval režisér David Radok.

V 17. ročníku výročních cen v oblasti divadelní a dramatické tvorby, nesoucích jméno významného divadelníka Alfréda Radoka, byli za herecké výkony oceněni Soňa Červená (za hlavní roli v inscenaci Zítra se bude...) a Jaromír Dulava, který na jevišti pražského Činoherního klubu ztvárnil roli předsedy ve Smočkově představení Ptákoviny Milana Kundery.

Za scénografii Havlova Odcházení získali cenu David Radok a Jaromír Vlček. Cenu za nejlepší hudbu si odnesl Aleš Březina (Zítra se bude...), titul Talent roku získal režisér Štěpán Pácl. 

Březina s Nekvasilem byli za stejný projekt oceněni i loni v říjnu v kategorii Hudební divadlo Cen Sazky a Divadelních novin.

V dramatické soutěži nadačního fondu Cen Alfréda Radoka o nejlepší původní českou a slovenskou divadelní hru za rok 2008 zvítězil text Vladislavy Fekete Krátke spojenia. Ve spolupráci s agenturou Aura-pont se konala už posedmnácté a obeslalo ji 43 autorů osmačtyřiceti texty. Druhé místo získala Ažura Evy Prchalové, třetí skončila hra 12 způsobů mizení Jana Franka.

 

Ceny Alfréda Radoka 2008
Inscenace roku: Obludárium - Ivan Arsenjev, Veronika Švábová, Petr Forman (uvedlo Divadlo bratří Formanů, režie Petr Forman)
Mužský herecký výkon: Jaromír Dulava - role předsedy ve hře Milana Kundery Ptákovina (uvedl Činoherní klub Praha; režie Ladislav Smoček)
Ženský herecký výkon: Soňa Červená - za výkon v opeře Zítra se bude... (uvedlo Národní divadlo v Praze; režie Jiří Nekvasil, hudební nastudování Marko Ivanovič)
Divadlo roku: Činoherní klub v Praze
Česká hra: Václav Havel: Odcházení (uvedlo Divadlo Archa v Praze)
Scénografie: David Radok a Jaromír Vlček (za scénu ke hře Václava Havla Odcházení; uvedlo Divadlo Archa v Praze v režii Davida Radoka)
Hudba: Aleš Březina (za hudbu k opeře Zítra se bude...; uvedlo Národní divadlo v Praze v režii Jiřího Nekvasila a hudebním nastudování Marka Ivanoviče)
Talent roku: Štěpán Pácl - režisér
Dramatická soutěž: 1. cena: Vladislava Fekete: Krátke spojenia, 2. cena: Eva Prchalová: Ažura, 3. cena: Jan Frank: 12 způsobů mizení

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků