Hlavní obsah

O Oscara za nejlepší animovaný film roku usiluje 20 snímků

Rekordní počet dvaceti animovaných snímků aspirujících na Oscara v kategorii nejlepší animovaný film roku oznámili ve středu organizátoři soutěže. Nominaci získá maximálně pět z nich. Zastoupeny jsou jak studiové hity typu Vzhůru do oblak či Zataženo, občas trakaře, tak i nezávislé snímky jako Mary a Max.

O Oscara za nejlepší animovaný film roku usiluje 20 snímků

Akademie filmového umění a věd začala udělovat Oscary ve speciální kategorii nejlepší animovaný film od roku 2002 a od té doby počet přihlášených snímků neustále stoupá. Podíl na tomto trendu má i rozkvět filmové počítačové animace.

Slavnostní udílení Oscarů se uskuteční 7. března 2010 a nominace budou oznámeny 2. února.

Mezi příběhy soupeřícími o titul nejlepší animovaný film roku je zastoupen například šlágr společnosti Pixar a Walt Disney Vzhůru do oblak, který vypráví o starém muži a chlapci, kteří letí do Jižní Ameriky v domě přivázaném k nafukovacím balónkům. Letos snímek vydělal za prodej lístků po celém světě 507 miliónů dolarů a patří mezi nejlépe oceňované filmy roku 2008.

Jeho konkurence je však silná. O Oscara se uchází i oblíbené dílo Koralína a svět za tajnými dveřmi, jehož celosvětový kasovní zisk čítá 121 miliónů dolarů. Mezi velké hity patří i Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů a Zataženo, občas trakaře. Některé z přihlášených dvaceti filmů ještě širší publikum nemělo možnost zhlédnout, jsou to například Fantastický pan Lišák, komedie Planet 51 a Disneyho snímek Princezna a žabák.

Nominace:

Alvin a Chipmunkové 2
Astro Boy
Battle for Terra
Číslo 9
Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů
Fantastický pan Lišák
Koralína a svět za tajnými dveřmi
Mary a Max
Monstra versus Vetřelci
Panika v městečku
Planet 51
Ponyo
Princezna a žabák
The Dolphin Story of a Dreamer
The Missing Lynx
The Secret of Kells
Tinker Bell and the Lost Treasure
Vánoční koleda 3D
Vzhůru do oblak
Zataženo, občas trakaře

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků