Hlavní obsah

O cenu Pavla Kouteckého usiluje více než stovka dokumentů

Do pátého ročníku Ceny Pavla Kouteckého je přihlášena více než stovka dokumentů. Nominované snímky bude moci poprvé zhlédnout i veřejnost, a to začátkem června v pražském kině Světozor. Plánují se také venkovní projekce na Letenské pláni.

O cenu Pavla Kouteckého usiluje více než stovka dokumentů

"Nominace organizátoři z produkční společnosti Film & Sociologie vyhlásí koncem května, jméno vítěze bude oznámeno na slavnostním večeru 6. června v pražském Divadle Archa. Vítězný film bude opět uveden 8. a 9. června na přehlídce Český dokument v kině Atlas," řekla mluvčí Martina Reková.

Režiséři a producenti mohli do konce dubna přihlašovat dokumentární filmy vyrobené v období od loňského ledna do 30. dubna tohoto roku. Pětičlenná porota již obdržela ke zhlédnutí první část přihlášených snímků. Některé jsou zcela nové, jiné už prošly českou distribucí.

"Těžko u přihlášených filmů hledat společný trend. Jsou tak různorodé, jak různorodá jsou témata českých dokumentaristů," uvedla členka poroty, scenáristka a novinářka Irena Hejdová. Potěšilo ji, že řada z nich je humanistická a sociálně orientovaná, otevírají témata blízká tématům Kouteckého filmů.

V porotě letos zasedá také režisér Radim Špaček, ředitelka festivalu Jeden svět v regionech Lenka Lovicarová, ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab a Marie Rumlová z okruhu přátel režiséra Kouteckého. "Možnost vidět najednou valnou část celoroční produkce dokumentárních filmů beru jako skvělou výzvu a příležitost udělat si představu o současné tvorbě, nových talentech a překvapivých tématech," podotkl Špaček. Cena Pavla Kouteckého podle něj pomůže vítězi i snímkům, které se probojují do užších nominací, ke zviditelnění a upření pozornosti na dokumentární tvorbu obecně.

Projekce ve Světozoru budou 2. a 3. června začínat vždy od 18:00, vstupenky stojí 50 korun. Nový držitel Ceny Pavla Kouteckého si odnese kromě objektu od sklářského výtvarníka René Roubíčka také finanční odměnu 100 000 korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků