Hlavní obsah
Pavel Šporcl: My Violin Legends Foto: Supraphon

Nový Šporcl, Hrabal i Panoptikum hříšných lidí na CD

Na CD vycházejí dramatizované příběhy z Panoptika hříšných lidí města pražského, Čapkovy a Hrabalovy prózy i nový počin Pavla Šporcla, na němž se poklonil českým houslovým legendám.

Pavel Šporcl: My Violin Legends Foto: Supraphon
Nový Šporcl, Hrabal i Panoptikum hříšných lidí na CD

Pavel Šporcl: My Violin Legends je název nového CD slavného houslisty, který skládá poctu největším českým houslistům minulých dvou staletí.

V 19. a na počátku 20. století sbírali tito vynikající představitelé českého houslového umění pocty v hudebních metropolích světa (New York, Londýn, Vídeň, Berlín, Mnichov, Praha) a často tam také pokládali pedagogické základy, na nichž dodnes staví jejich následovníci. F. Laub, J. Kubelík či V. Příhoda byli prohlašováni za nejlepší virtuosy své doby, O. Ševčík působil jako vyhledávaný pedagog ve Vídni, v Rusku i Americe.

Pavel Hass Quartet pod názvem Smrt a dívka, Smyčcový kvartet představuje dvě vrcholná Schubertova díla. Kvartet d moll má v sobě zakódovánu temnou šifru. Název „Smrt a dívka” reflektuje citaci stejnojmenné Schubertovy písně ve druhé větě. Téma smrti je podtrženo i dalšími citacemi a volbou samotné tóniny d moll, jež se podle dobové charakteristiky tónin vyznačuje „těžkomyslnou ženskostí, splínem a předtuchami”.

Smyčcový kvintet C dur s neobvyklým zdvojením violoncella Schubert dokončil pouhé dva měsíce před svou smrtí. Jeho instrumentace vyvolává místy až orchestrální dojem a violoncello v ní má významnou roli nositele melodie. Soubor k nahrávání přizval přítele, výjimečného německo-japonského violoncellistu Danjula Ishizaku.

Hrabal i Panoptikum 

 

Panoptikum hříšných lidí města pražského

Foto: Popron

Jarmilku Bohumila Hrabala načetl na CD Oldřich Kaiser. Působivý příběh svačinářky Jarmilky z kladenské Poldovky padesátých let minulého století, kde se tehdy setkávali dělníci z povolání, dělníci z donucení i vězni. Původní verze povídky z roku 1952 v rozhlasové úpravě Jiřího Vondráčka.

Panoptikum hříšných lidí města pražského a Josef Somr jako rada Vacátko v nové zvukové adaptaci slavných detektivních povídek Jiřího Marka. Oblíbené televizní seriály s Jaroslavem Marvanem a později s Jiřím Adamírou patří do zlatého fondu naší zábavy. Jejich předlohou byly knihy Jiřího Marka o prvorepublikových kriminálních případech. Ty nejznámější z nich upravil Robert Tamchyna jako dramatizovanou četbu s Josefem Somrem, Tomášem Töpferem, Vladimírem Javorským, Jiřím Pragerem a Markem Holým.

Kvarteto skvělých českých herců čte Povídky z jedné a z druhé kapsy od Karla Čapka. Nejoblíbenější povídky české literatury ožívají v mistrné interpretaci pánů Somra, Töpfera, Javorského a Pragera. Laskavou atmosféru časů první republiky v posluchačích evokují nejen krásná čeština a špičkové herecké výkony, ale i hudební doprovod.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků