Hlavní obsah

Novela o kinematografii opět prošla Sněmovnou

Hodně peněz pro české filmaře by mohla přinést novela zákona o fondu kinematografie, kterou v úterý 127 hlasy ze 184 přítomných znovu schválila Sněmovna. Poprvé poslanci novelu schválili v únoru. Pozměňovací návrhy Senátu poslanci nepodpořili. Nyní předlohu posoudí prezident.

Novela o kinematografii opět prošla Sněmovnou

Na tuzemský film, respektive do fondu, mají kromě kin přispívat i televize, distributoři videokazet a DVD nosičů. Ministr kultury Vítězslav Jandák již dříve řekl, že v prvních letech by mohlo být ve fondu 300 až 380 miliónů korun ročně.

Jandák tvrdí, že novela by neměla znamenat například zdražení vstupenek do kin a poplatků ve videopůjčovnách. Příspěvky do fondu kinematografie lze podle něj dát do nákladů. "Já si myslím, že to nezdraží. Určitě ne," řekl. Odmítl tak názor poslance ODS Michala Doktora, že novela zavádí novou, "Jandákovu daň".

Nova protestuje

Fond pro kinematografii, který čerpá hlavně ze zdrojů mimo státní rozpočet, má být podle novely oddělen od Ministerstva kultury a získat úplně nové příjmy. Jedná se o poplatky z audiovizuální produkce a poplatky z rozmnoženin. Platit by se mělo i z televizní reklamy a teleshoppingu - je to obvyklé v některých zemích EU. Filmu by to přineslo obrovské zisky, protože hrubé roční příjmy provozovatelů televizního vysílání se pohybují v rozmezí 7,4 až 7,8 miliard Kč. Při zavedení poplatku ve výši 3% by fond získal více než 220 miliónů.

Mluvčí televize Nova Veronika Šmítková uvedla, že Nova chce podporovat českou kinematografii, ale s poplatkem nesouhlasí. "S tříprocentním poplatkem z reklamy a teleshoppingu na rozvoj filmu, jak jsme již několikrát řekli, nesouhlasíme a vnímáme ho jako dodatečnou daň za úspěch. Chceme si sami vybírat, jaký projekt svými financemi podpoříme," sdělila už dříve Novinkám. 

Sněmovna v úterý schválila také novelu mediálního zákona, která má stanovit pravidla digitalizace a podpořit tak rozjezd digitálního vysílání v České republice. Poslanci ji podpořili i s pozměňovacími návrhy Senátu. Znamená to mimo jiné, že televize Prima bude muset asi i po přechodu na digitální vysílání regionálním televizím poskytovat část vysílacího času.

Více o digitalizaci čtěte zde.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků