Hlavní obsah
Vojtěch Bartoněk, Popeláři, 1887. Foto: archív, Právo

Nově objevený Vojtěch Bartoněk

Malíř Vojtěch Bartoněk (1859 až 1908) studoval malbu v Praze i v Paříži, věnoval se historickým scénám i biblickým výjevům, ilustroval knihy Boženy Němcové, ale nejraději maloval realistické příběhy z pražských ulic.

Vojtěch Bartoněk, Popeláři, 1887. Foto: archív, Právo
Nově objevený Vojtěch Bartoněk

Tato jeho pozapomenutá díla připomíná malá výstava jednoho obrazu v klášteře sv. Jiří na Pražském hradě, kterou jako kurátorka připravila Veronika Hulíková ze Sbírky umění 19. století Národní galerie.

Vystavený obraz Popeláři od Vojtěcha Bartoňka patřil kdysi k chloubám mladého malíře, který ho ještě jako žák pražské Akademie představil na výroční výstavě tzv. Krasoumné jednoty v roce 1887.

Výjev z ulic se skvěle odpozorovanými charakteristikami postav mu přinesl uznání kritiky i veřejnosti. Na úspěch pak navázal dalšími malbami z prostředí pražských trhů a zákoutí Starého Města, tehdy často reprodukovanými v populárních časopisech Světozor a Zlatá Praha.

Popeláře do kláštera sv. Jiří zapůjčila pražská Galerie Kodl. Zajímavou studijní výstavu (otevřenou až do 6. ledna 2011) doprovází katalog Veroniky Hulíkové, který po dlouhé době opět přibližuje veřejnosti Bartoňkův odkaz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků