Hlavní obsah

Nové knihy - Jules Verne, Svatopluk Čech a Hergé

Knižními novinkami tohoto týdne jsou mimo jiné Příběh kurtizány od spisovatelky Christie Phillipsové, historický román Josefa Svátka nazvaný Poslední Budovec, komiks Tintinova dobrodružství 20: Tintin v Tibetu, román Nový hrabě Monte Christo převyprávěný Ondřejem Neffem anebo Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století s ilustracemi Pavla Koutského.

Nové knihy - Jules Verne, Svatopluk Čech a Hergé

Christie Phillipsová: Příběh kurtizány

Autorka mísí fakta a fikci, napětí a smyslnost ve vzrušujícím románu plném tajemství. Moderní historička v něm odhaluje tajnou úlohu kurtizány v Benátkách 17. století. Claire Donovanová vždycky snila o návštěvě Benátek. Nepředstavovala si však, že se tam poprvé podívá jako gardedáma protivné dospívající dívky.

Potřebuje dopsat disertační práci o tajemné benátské kurtizáně Alessandře Rossettiové, a tak využívá příležitosti. Alessandra v roce 1618 napsala benátské radě tajný dopis odhalující španělské spiknutí, které mělo za cíl svržení Benátské republiky.

Claire se v Benátkách setká s profesorem cambridgeské univerzity, který má na krásnou kurtizánu jiný názor… Kouzlená atmosféra Benátek a muži, kteří se jí dvoří, blahodárně působí nejen na Claire, ale i na její svěřenkyni Gwen.

Plejáda publishing, přeložila Viktorie Košnarová, 320 str., váz., 299 Kč

Josef Svátek: Poslední Budovec

V historickém románu ze 17. století se autor soustředí na tragický příběh Václava Budovce z Budova. V díle se nacházejí zajímavé údaje o historických událostech, osobách, ale i informace z oblasti kulturní historie.

Když je rytíř Václav Budovec z Budova, poslední potomek starobylého rodu Budovců, nespravedlivě potupen a vyhoštěn ze své vlasti, cítí touhu pomstít se. V jeho srdci plane pouze nesmírná bolest a nenávist k ženě, kterou kdysi miloval, a k těm, kteří pošpinili jeho čest a zneuctili slavné jméno jeho předků.

Ušetřeni nemohou zůstat ani ti, kteří jen nečinně přihlíželi, aniž by se ho jediným slovem zastali. Co v něm podnítilo tak obrovskou zášť a vedlo k tomu, aby se v přestrojení, pod falešným jménem a s četou zběhlých císařských vojáků vrátil nazpět, aby vykonal tu nejstrašnější pomstu, která byla dovršena obrovským požárem Starého a Nového Města pražského?

Alpress, 312 str., váz., 249 Kč

Hergé: Tintinova dobrodružství 20: Tintin v Tibetu

V pořadí dvacátém dobrodružství se nebojácný reportér Tintin vydává do Tibetu, kde nechtěně objeví stopy po bájném yettim. Příčinou pro tak nebezpečnou výpravu je letecké neštěstí a vzpomínka na přítele Čanga, s nímž se Tintin poprvé setkal v příběhu Modrý lotos.

Skvělou roli v tibetských velehorách opět sehraje kapitán Haddock, který se tu představí jako odvážný, ale značně nešikovný horolezec. V komiksu se také poprvé setkáváme s psím snem – Filutovi se zdá strašidelný sen poté, co si lízl kapky whisky.

Albatros, přeložila Kateřina Vinšová, 62 str., paperback, 159 Kč

Jules Verne – Ondřej Neff:  Nový hrabě Monte Christo

Podle románu Julese Vernea převyprávěl příběh český publicista a spisovatel Ondřej Neff. Ve svém nejrozsáhlejším a nejbarvitějším románu vyjádřil Jules Verne poctu a lásku svému učiteli a vzoru Alexandru Dumasovi, který jako první zpracoval téma zrady a následné pomsty. Žák šel o krok dál.

Už ne pouhá pomsta, ale spravedlnost, to je cíl doktora Antekirta a jeho přátel. Strhující popis útěku z vězení, detektivní pátrání v přístavech Středozemního moře, divy fantastické techniky spojené s magií hypnózy, to vše přitahuje cele generace čtenářů na celém světě.

Albatros, 256 str., váz., 279 Kč

Svatopluk Čech: Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století

Tentokrát se Svatopluk Čech soustředí především na samotného pana Broučka. Ten se tajemnou podzemní chodbou ocitne náhle v patnáctém století, v husitské Praze připravující se na boj s křižáky. Ujme se jej pan Domšík, provádí ho po Praze a ubytuje Broučka ve své domácnosti.

Autor důkladně využívá v pozdější době běžný prvek fantastických příběhů – konfrontaci obyčejného člověka s cizím prostředím, s jinou časovou rovinou. Při srovnání měla vyniknout Broučkova zbabělost a nedostatek morálky v protikladu s hrdinstvím husitů.

Reálnost prožitého dobrodružství je v závěru opět zpochybněna Broučkovým procitnutím na dvorku hospody Vikárka. Co všechno potká pana Broučka připomínají také ilustrace Pavla Koutského.

Nakladatelství XYZ, 264 str., váz., 289 Kč

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků