Hlavní obsah

Nové knihy – F.S. Fitzgerald, Mika Waltari i Larry Gonick

Tento týden sází spíše na klasiku – vychází slavný román Francise Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby a romantický příběh Zázračný Josef neboli Život je dobrodružství Mika Waltariho. Mladší generaci možná zaujme Komiksová historie moderního světa, kterou by ale mohli ocenit i rodiče.

Nové knihy – F.S. Fitzgerald, Mika Waltari i Larry Gonick

 

Francis Scott Fitzgerald: Velký Gatsby / Poslední magnát


Vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za „jazzový věk" a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity „ztracené generace", přináší milostný příběh z lepší společnosti.

Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová však v éře prohibice do těchto sfér pronikli každý po svém a podobně se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké „nevinnosti".

Fitzgeraldovo působivé zpracování meziválečné podoby amerického snu je v této edici doplněno nedokončeným románem Poslední magnát, ve kterém se téma hledání, úpadku a pádu rozvíjí v atraktivních kulisách hollywoodských filmových ateliérů.

Leda, Rozmluvy, překlad Lubomír Dorůžka, 296 str., váz., 249 Kč

 

 

Larry Gonick: Komiksová historie moderního světa


V tomto vtipném náhledu na moderní dějiny navazuje autor Larry Gonick tam, kde jeho cenami ověnčená třídílná Komiksová historie světa skončila.

První část Komiksové historie moderního světa začíná dějinami starověkého Mexika, Kolumbovým připlutím do Nového světa, španělským dobýváním, budováním portugalského impéria v Asii a vytvořením prvního celosvětového systému výměny zboží a myšlenek.

Následuje protestantská reformace, rozmach Holandska a Anglie a zrození moderní politické filosofie a vědy. Závěrečná část líčí soupeření Francie a Británie v Severní Americe a vrcholí globálním pohledem na americkou revoluci a Americkou ústavu.

BBart, překlad Tomáš Jeník, 256 str., váz., 490 Kč

 

 

Mika Waltari: Zázračný Josef neboli Život je dobrodružství


Dvacetiletá Kaarina Lauraeusová, mírně unuděná, a přece ve zlaté klícce své zajištěné existence spokojená dcerka z dobré helsinské rodiny, se jednoho jarního dne setká s nepříliš movitým studentem psychologie Josefem Huttunenem, a její život nabere nečekaný spád....

Jistě, zápletka jak vystřižená z červené knihovny. Ale v rukou skvělého vypravěče, jímž Mika Waltari bezesporu byl, se romantický příběh o nalezení štěstí stává čímsi víc než veselou poctou nenáročné literatuře. Waltari psal svoje dílko s laskavým pochopením pro pravidla žánru, pro duši své hrdinky i pro životní touhy, které jsou stejné dnes jako před sedmdesáti lety, kdy tato skromná, a přece půvabná novela poprvé vyšla.

Euromedia Group - Knižní klub, překlad Jan Petr Velkoborský, 208., str., váz., 229 Kč

 

 

Philip Roth: Sabbathovo divadlo


Sabbathovo divadlo je román, který Philip Roth napsal v obrovském rozmachu tvůrčích sil, román, který do sebe zahrnuje veškerý život od nejzemitějších projevů lidské existence po vrcholná zamyšlení nad jejím smyslem.

Sabbathovo divadlo je výpovědí muže, jehož svět se několikrát zhroutil. Poprvé ve čtrnácti letech, když mu ve druhé světové válce zahynul bratr. Podruhé ve třiceti, když zmizela jeho krásná první žena a on opustil slibnou dráhu divadelního režiséra. Potřetí v šedesáti, když byl veřejně odhalen jako nemrava, který svádí studentky. Počtvrté o pár let později, když zemřela Drenka, nejskvělejší milenka, jakou kdy poznal. A přesto Sabbatha neopouští chuť žít

Mladá fronta, překlad Jiří Hanuš, 416 str., váz., 349 Kč

 

 

James Wilson: Luftwaffe: Propagandistické pohlednice


Tato obsáhlá obrazová kniha je věnována snaze mocné nacistické propagandistické mašinerie představit technické pokroky a sílu nově zřízeného německého letectva.

V knize, která sleduje dějiny Luftwaffe od prvních dní až do konečné porážky v roce 1945, se s námi autor podělil o svou nedostižnou sbírku. Představuje všechny hlavní typy letadel užívaných Luftwaffe spolu s mnoha méně známými a druhořadými. Navíc je část knihy věnovaná hlavním osobnostem Luftwaffe a čelným esům, jež na těchto letadlech létala.

BBart, překlad Jaroslav Hrbek, 204 str., váz., 399 Kč

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků