Hlavní obsah

Nominacím na cenu Czech Grand Design kraluje Národní technická knihovna

Nominacím Výročních cen Akademie designu ČR Czech Grand Design 2009 kraluje Národní technická knihovna (NTK). V různých kategoriích mohou být oceněni autoři mobiliáře knihovny ze studia Hippos Design, jeho výrobci z firmy mminterier i tvůrci vizuálního stylu Petr Babák se studiem Laboratoř. Nominace za organizátory představila Jana Zielinski.

Nominacím na cenu Czech Grand Design kraluje Národní technická knihovna

Úspěšné nominace si vysloužila také mladá designérka Lucie Koldová, navržená na designéra roku i objev roku. Jména vítězů v sedmi kategoriích a jméno osobnosti, která vstoupí do síně slávy, budou oznámeny v sobotu 6. března ve Stavovském divadle v Praze.

O vítězích rozhodne porota složená z teoretiků, kritiků a publicistů zabývajících se designem. Letos poprvé bude udělena také cena veřejnosti, lidé o ní rozhodovali přes internet, podle Zielinski se sešly tisíce reakcí.

Designér roku si v sobotu převezme cenu od ministra kultury Václava Riedlbaucha a od ministerstva kultury dostane 70 000 korun. Vedle studia Hippos Design a Lucie Koldové má šanci ocenění získat René Šulc, který nominaci získal za novou kolekci svítidel pro společnost Lucis, stolní lampu Verso a houpací křeslo Swing.

Podobu letošní ceny navrhl designér roku 2008 Jan Čtvrtník. Ocenění vypadá jako dvě za sebou položené cihličky. Má podle Čtvrtníka symbolizovat to, že designér nikdy netvoří zcela sám, ale stojí za ním další lidé, které není tolik vidět.

Do síně slávy loni vstoupil Kaplický

Stejně jako loni bude některá z osobností českého designu uvedena do síně slávy. V minulém roce do ní posmrtně vstoupil autor nerealizované Národní knihovny Jan Kaplický. Cenu si tehdy převzala jeho manželka Eliška od zpěvačky Marty Kubišové. Letošního laureáta do síně slávy uvede zpěvák Karel Gott.

Ceny v dalších kategoriích předají modelka Tereza Maxová, herečky Linda Rybová a Ivana Chýlková nebo vědec Jiří Grygar. Slavnostním večerem, který odvysílá Česká televize 13. března, provede moderátor Marek Eben. Večer bude koncipován podobně jako Ebenovy pořady Na plovárně, v nichž zpovídá zajímavé osobnosti.

Díla oceněných designérů budou vystavena od 10. do 21. března v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Do března je možné si prohlédnout i díla všech nominovaných na cenu Objev roku, a to ve Window Gallery České spořitelny v Rytířské ulici v Praze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků