Hlavní obsah
Mario Vargas Llosa Foto: Reuters

Nobelovu cenu za literaturu získal Peruánec Mario Vargas Llosa

Nobelovu cenu za literaturu pro rok 2010 získal peruánský spisovatel Mario Vargas Llosa. Oznámil to ve čtvrtek tajemník Švédské akademie Peter Englund.

Mario Vargas Llosa Foto: Reuters
Nobelovu cenu za literaturu získal Peruánec Mario Vargas Llosa

Akademie uvedla, že Llosu oceňuje "za jeho mapování struktur moci a jeho pronikavé zobrazování odporu, revolty a porážky jednotlivce".

Experti už před vyhlášením jména oceněného tipovali, že letošní Nobelovu cenu za literaturu získá neevropský autor. V posledních šesti letech totiž byl pětkrát oceněn Evropan a akademie za to byla kritizována.

Horkými favority na získání světově nejprestižnějšího ocenění na poli slovesné tvorby však byli jiní, například syrský básník píšící pod pseudonymem Adonis, Korejec Ko Un, Japonec Haruki Murakami, americký romanopisec Cormac McCarthy nebo keňský spisovatel Ngugi wa Thiong'o.

Napsal přes 30 děl

Vargas Llosa, který napsal více než 30 románů, dramat a esejů, je prvním jihoamerickým laureátem Nobelovy ceny za literaturu od roku 1982, kdy byl takto vyznamenán slavný kolumbijský prozaik Gabriel García Márquez. Posledním oceněným Latinoameričanem byl v roce 1990 Mexičan Octavio Paz.

Velký ohlas měl v roce 1963 hned první Llosův román Město a psi, působivé zpodobnění autoritativních systémů. Velmi oceňovaný je jeho román Zelený dům (1965). V roce 1994 mu bylo uděleno nejprestižnější ocenění španělsky psané literatury - Cervantesova cena.

V roce 1990 neúspěšně kandidoval na peruánského prezidenta proti Albertu Fujimorimu. Po volbách se odstěhoval do Španělska a získal také španělské občanství, ale do rodné vlasti se často vracel.

Cenu dotovanou deseti milióny švédských korun (zhruba 26,5 miliónu korun českých) převezme peruánský spisovatel spolu s dalšími letošními laureáty Nobelovy ceny 10. prosince ve Stockholmu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků