Hlavní obsah
Norský autor Jon Fosse Foto: Profimedia.cz

Nobelova cena za literaturu bude ve čtvrtek, už je pět finalistů

Držitel Nobelovy ceny za literaturu za rok 2013 bude oznámen ve čtvrtek. Uvedla to švédská akademie. Nobelův výbor již podle deníku The Guardian z letošních 195 kandidátů vybral pětici finalistů. Tu sice drží v tajnosti, v britské sázkové kanceláři Ladbrokes ale šance některých uchazečů v posledních dnech pozoruhodně vzrostly.

Norský autor Jon Fosse Foto: Profimedia.cz
Nobelova cena za literaturu bude ve čtvrtek, už je pět finalistů

Mezi vážné kandidáty v první patnáctce se u Ladbrokes dostali kupříkladu španělský romanopisec Javier Marías či keňský autor Ngugi wa Thiong'o. Největší vzrušení ale vyvolal skok vzhůru u norského dramatika a prozaika Jona Fosseho, který měl ještě nedávno kurz 100:1. Nyní se s kurzem 9:1 řadí k největším favoritům.

Fosse, který píše menšinovým norským jazykem nynorsk, je po Henriku Ibsenovi nejhranějším norským dramatikem na evropských jevištích a řada jeho her a lyrických románů byla přeložena i do češtiny.

„Jeho prudký vzestup naznačuje, že někdo měl skutečně dobrý důvod si myslet, že je jedním z finalistů,” řekl šéfredaktor literárního listu Complete Review Michael Orthofer. Podle něj někdo zřejmě vynesl tajnou informaci z výboru. „Možná ale jen někdo zahlédl některého z členů švédské akademie s Fosseho knihami v podpaží, případně skupina spisovatelových přátel dala dohromady peníze a vyhnala jeho kurz vzhůru, aby mu zajistila rychlou, snadnou publicitu jako dárek k narozeninám. Fosseho šance totiž začaly stoupat na jeho narozeniny 29. září,” upozornil Orthofer.

Kundera? Malá šance

 

Největší šance na zisk Nobelovy ceny za literaturu má s kurzem 3:1 podle Ladbrokes nadále japonský romanopisec Haruki Murakami, který si důvěru sázejících získal už v minulých letech. Následuje americká spisovatelka Joyce Carol Oatesová s kurzem 6:1, Maďar Péter Nádas s šancí 7:1 a Nor Jon Fosse s kurzem 9:1. V centru pozornosti se jako v minulých letech drží i Čech Milan Kundera s kurzem 25:1. Kundera žije trvale ve Francii a své romány od 90. let píše francouzsky.

Datum udělení literárního ocenění se každoročně drží do poslední chvíle v tajnosti. Čtvrteční termín se ale předpokládal, protože 10. říjen zůstal v týdnu vyhlašování Nobelových cen volný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků