Hlavní obsah
Jiří Fajt nastoupí až v září a generálním ředitelem bude od ledna 2014. Foto: Jan Handrejch, Právo

NG povede do nástupu Fajta jako pověřený ředitel Vít Vlnas

Národní galerii v Praze povede do konce roku i nadále ředitel Sbírky starého umění Vít Vlnas. Vedením instituce byl po odvolání jejího ředitele Vladimíra Rösela pověřen do konce srpna. Ministr kultury Jiří Balvín mu minulý týden pověření prodloužil do konce letošního roku. Učinil tak dva dny poté, co se dohodl s Jiřím Fajtem o změně data jeho nástupu do funkce generálního ředitele NG na 1. ledna 2014. Vyplývá to z dopisu, kterým minulý týden Balvín Vlnasovo angažmá v čele NG prodlužuje.

Jiří Fajt nastoupí až v září a generálním ředitelem bude od ledna 2014. Foto: Jan Handrejch, Právo
NG povede do nástupu Fajta jako pověřený ředitel Vít Vlnas

Jiřího Fajta jmenovala ředitelem NG ministryně kultury v demisi Alena Hanáková 4. července. Podle odborníků i politiků tak významné rozhodnutí již neměla činit. Balvín záhy po svém nástupu do funkce uvedl, že chce jmenování prověřit. Ještě než se s Fajtem sešel, rozhodl se zasáhnout do situace v Národním divadle, které mělo mít také nového ředitele - od 1. srpna do funkce nastupoval Jan Burian. Fajt ho odvolal hned ten den, vyvolal tím bouři nevole a po intervenci předsedy vlády musel Buriana znovu jmenovat.

Ministrova schůzka s Fajtem možná i proto výrazný zvrat nepřinesla, přestože, stejně jako v případě Buriana, dříve Balvín kritizoval fakt, že Fajt neprošel aktuálně otevřeným výběrovým řízením. Zúčastnil se však dvou předchozích, z jednoho, které bylo později zrušeno, vzešel jako nejlepší kandidát. Minulý týden se s Balvínem dohodl, že do NG nastoupí v původně plánovaném termínu 1. září, ale generálním ředitelem bude až od 1. ledna 2014.

Třiapadesátiletý Fajt v NG pracoval v letech 1993 až 2000, od roku 1995 vedl Sbírku starého umění. Z NG odešel krátce po nástupu Milana Knížáka, „aby se nemusel přetahovat s autoritářským generálním ředitelem”. Od té doby působí renomovaný historik umění zejména v Německu, přednáší na univerzitách v Berlíně a Praze.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků