Hlavní obsah

Nejúspěšnějšími filmy jsou Horem Pádem a Král zlodějů

Překvapivě skončilo vyhlášení filmových cen Český lev. Stejný počet jich získaly dva snímky - Hřebejkovo Horem Pádem a Fílův Král zlodějů. Hřebejkův snímek se však stal filmem roku a Hřebejk dostal i cenu za režii. Mistři získali tři tři lvy. Cenu za celoživotní přínos filmu dostala Stella Zázvorková

Nejúspěšnějšími filmy jsou Horem Pádem a Král zlodějů

Do vyhlášení poslední kategorie nebylo jasné nejen, který snímek bude filmem roku, ale ani který film bude mít nejvíce lvů. Šanci měly stále tři snímky s nejvíce nominacemi Horem Pádem Jana Hřebejka, Král zlodějů Ivan Fíly a Mistři Marka Najbrta. V rukou měl vše James Bond, tedy jeho představitel Roger Moore. Ve chvíli, kdy lámanou češtinou přečetl Horem pádem, bylo jasné, že se nezopakuje loňský ročník, kdy debutová Nuda v Brně odsunula Želary nominované na Oscara, ale také, že poprvé v historii budou dva snímky stejný počet lvů - čtyři.

Hřebejkův film ovšem zabodoval v klíčových kategoriích, když byl oceněn i za režii a scénář. Čtvrtého lva dostala představitelka hlavní role Emília Vášáryová. Unikl mu pátý lev za divácky nejúspěšnější snímek, byť to od jeho uvedení v kině vypadalo, že jej získá. V posledním  prosincovém týdnu ho však předstihli Snowboarďáci.

Na režisérovi Hřebejkovi bylo vidět, jak dramatický souboj, v němž dlouho zaostával za svými konkurenty, těžko prožívá. Teprve cena za režii mu ulevila. "Trošku jsem si teď oddechl, mám velkou radost, moje máma má taky velkou radost a taky si určitě oddechla," řekl.

Rozhovory s oceněnými
Jan Hřebejk
Emília Vášáryová

V Králi zlodějů zaujal chlapec - Yasha Kultiasov

Král zlodějů  byl oceněn za zvuk, kameru a hudbu. Cenu za mužský herecký výkon dostal představitel hlavní role, nejmladší nominovaný herec desetiletý student cirkusové školy v Petrohradu Yasha Kultiasov, který ztvárnil zdatného dětského chmatáka.

Autor hudby Michael Kocáb uvedl v trochu gottovské parodii: "Přísahám, že jsem s tím nepočítal. Ani jsem si nepřipravil řeč. I z určité pověrčivosti."

Mistři ve vedlejších rolích

Dobré herecké výkony ve filmu Mistři proměnily Klára Melíšková i Jan Budař v sošky Českých lvů za ztvárnění vedlejší role. Pro Budaře to byl již třetí Český lev kariéře - loni získal jednoho za ztvárnění hlavní role v Nudě v Brně a druhý na spolupráci na scénáři. Třetího lva dostal Najbrtův film za střih.

Na vyhlášením Českého lva 2004 dostala jako první cenu za dlouholetý umělecký přínos českému filmu Stella Zázvorková. "Je to strašně těžká cena - málem mě porazila," řekla dojatá herečka a dodala: "Nevím, jak bych vám poděkovala. Vzpomínám často na pana Wericha. Ten říkal - stáří je strašná věc, ale je to jediná možnost, jak se udržet naživu." 

 

Cena za celoživotní přínos filmu
Stella Zázvorková
Nejlepší film
Horem Pádem
Nejlepší režie
Jan Hřebejk - Horem Pádem
Herečka v hlavní roli
Emília Vášáryová - Horem Pádem
 Herec v hlavní roli
Yasha Kultiasov - Král zlodějů
Herečka ve vedlejší roli
Klára Melíšková - Mistři
Herec ve vedlejší roli
Jan Budař - Mistři
Nejlepší hudba
Michael Kocáb - Král zlodějů
Nejlepší střih
Pavel Hrdlička - Mistři
Nejlepší scénář
Petr Jarchovský - Horem Pádem
Nejlepší zvuk
Zdeněk Taubler - Král zlodějů
Nejlepší kamera
Vladimír Smutný - Král zlodějů
Nejlepší výtvarný počin
Milan Popelka - Vaterland - Lovecký deník
Divácky nejúspěšnější film
Snowboarďáci

Opět nechybělo svérázné pojetí večera, které se pro Českého lva stalo už typické. Trnem v oku bylo zejména konzervativním diváků. Tentokrát však nejen jim. Martin Zbrožek sice skvěle ztvárnil nesnesitelného asertivního moderátora estrád ze sedmdesátých let, jehož stylizaci podporovaly stylové černé brýle, trvalá, kostýmy i hostující Eva Pilarová, jenomže jeho neuvěřitelná  vlezlost a záměrná nevtipnost už nebyla jen milou parodií přecházející ve sžíravou ironii, ale skončila u nepříjemného narcisistního sebepředvádění.

Vtipných a přitom neiritujících momentů bylo pomálu, nejlepší byl inženýr  Miloš Hlaváček, parodující řeči oslavených, který nejprve uvedl kostyméry, aby pak šel jako kostymér fiktivního filmu Bleděmodrá něha převzít cenu za kostýmy k němu.

Vtipný byl i televizní  komentátor, který zcela měnil smysl řeči místopředsedy Evropské filmové akademie Nika Powella, jenž mluvil o obtížné situaci filmařů. Diváci v televizi místo toho slyšeli, jak se mu líbí Praha.

Anketa
Jakou byste dali známku podle školní stupnice slavnostnímu večeru?
1
17.1 %
2
7.2 %
3
6.8 %
4
6.5 %
5
62.4 %
Celkem hlasovalo 584 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků