Hlavní obsah

Nejdražší je dvoudukát, za haléř statisíce korun

Na 1,2 miliónu korun se v Praze vyšplhala při sobotní aukci cena zlatého Svatováclavského dvoudukátu z roku 1937. Je to dosud nejvyšší cena zaplacená za československou minci. Dražba dvoudukátu o váze sedmi gramů začínala na vyvolávací ceně 200 tisíc korun. Souboj sběratelů byl obrovský, protože těchto dvoudukátů bylo raženo pouhých osm kusů!

Nejdražší je dvoudukát, za haléř statisíce korun

Dražbu pořádala aukční síň Meissner - Neumann a v nabídce tu bylo 627 vzácných mincí z kolekce Karla Hackenschmieda, jenž uložil svoji sbírku na přelomu let 1937 a 1938 do bankovního sejfu, ze kterého byla vyndána až letos na podzim. Sbírka se v sobotu prakticky celá rozprodala.

 "Podobná aukce numismatiky v Praze dlouho nebyla, protože šlo o unikátní a ucelený soubor. Hackenschmied pracoval jako rada na československém ministerstvu financí, takže byl u zdroje. Vyznal se v tom a sbíral jen to nejkvalitnější. Když něco podobného nabídnete po 69 letech do prodeje, je to senzace. Potěšilo nás, že si na své přišli i drobní sběratelé. Bohatou klientelu jsme tu měli i ze zahraničí, zejména z Vídně," řekl pro Právo majitel aukční síně Jan Neumann.

V sobotu padl v Praze ještě jeden numismatický rekord: šlo o cenu za běžně používanou československou minci. Pětihaléř z roku 1924 se odklepl za neuvěřitelných 253 tisíc korun. Tuto aukci pořádala numismatická společnost Aurea.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků