Hlavní obsah
Obraz Domplatz, Mainland od Gerharda Richtera Foto: Profimedia.cz

Nejdražší dílo žijícího umělce vydražili za 37 miliónů dolarů

Nejdražším vydraženým dílem žijícího umělce se stal obraz německého malíře Gerhadra Richtera. Velkoformátové dílo "Domplatz, Mailand" (Náměstí katedrály, Milán) získal v úterý vítěz aukce za 37 miliónů dolarů (téměř 740 miliónů Kč).

Obraz Domplatz, Mainland od Gerharda Richtera Foto: Profimedia.cz
Nejdražší dílo žijícího umělce vydražili za 37 miliónů dolarů

Podle newyorské aukční síně Sotheby's, kde se dražba konala, je novým majitelem čtvercového obrazu o rozměrech téměř tři krát tři metry soukromý americký sběratel. Dílo si v roce 1968 objednala společnost Siemens Elettra pro své milánské sídlo. Experti obraz považují za výjimečný příklad Richterovy fotografické malby, snažící se o co nejvěrnější zachycení skutečnosti. Při použití této techniky Richter svá díla lehce rozmazával, čímž dosáhl jejich originální podoby.

Dnes 81letý malíř žije a pracuje v německém Kolíně nad Rýnem. Svá první díla vytvořil již v 50. letech minulého století, když vystudoval uměleckou akademii v Drážďanech. Uspořádal řadu samostatných výstav po celém světě a jeho práce jsou dnes velmi ceněny. O tom svědčí podle agentury AP i fakt, že dosud vedlo žebříček nejdražších obrazů žijících umělců jiné jeho dílo, které se loni prodalo o necelé tři milióny dolarů levněji.

Vedle Richtera se na předních místech žebříčku pohybují například Jasper Johns, Jeff Koons či Damien Hirst. Milánský obraz nabídla do dražby společnost Hyatt Hotels Corporation. Z části získaných peněz chce pořídit nová umělecká díla do svých hotelů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků