Hlavní obsah
Dmitrij Šostakovič Foto: Profimedia.cz

Národní překvapuje, uvádí dvě málo známé Šostakovičovy opery

Národní divadlo pokračuje tento týden v uvádění netradičních operních titulů. Po světové premiéře opery Aloise Háby Nová země uvede ve středu pod taktovkou Jana Kučery dvě operní skladby Dmitrije Šostakoviče Orango a Antiformalistický jarmark.

Dmitrij Šostakovič Foto: Profimedia.cz
Národní překvapuje, uvádí dvě málo známé Šostakovičovy opery

Nedokončené satirické Orango využívá frankensteinovského motivu, hlavní postavou opery je napůl člověk, napůl lidoop, který je výsledkem lékařských experimentů. Libreto napsali Alexej Tolstoj a Alexandr Starčakov.

Dílo vzniklo na objednávku moskevského Velkého divadla k 15 letům revoluce, ale libreto nebylo dokončeno včas a Šostakovič zaměstnaný psaním Lady Mackbeth Mcenského újezdu složil jen prolog. Dílo bylo považované za ztracené, ale v roce 2004 byla nalezena krabice s třemi sty náměty a skicami. Mezi nimi bylo i třináct stránek partitury Oranga pro piano a hlas. Orchestrace je dílem anglického skladatele Gerarda McBurneyho.

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz:

Antiformalistický jarmark je pak sžíravou groteskou, Šostakovič protestuje proti nadvládě hlupáků v sovětské kultuře. Sám často čelil obvinění z formalismu, proti němuž kulturtrégři bojovali a po tvůrcích požadovali lidová a lidu přístupná díla v duchu socialistického realismu. O ironii místy až parodistické skladby mluví už to, že hlavními postavami jsou předseda, Jedničkin, Dvojkin a Trojkin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků