Hlavní obsah
Spajk a jeho psovod Daniel Mach ve vrtulníku. Foto: archiv psovoda D. Macha

Národní ke vstupu do EU bez dvou hvězd

V pražském Národním divadle se bude konat v pátek tři a půl hodiny dlouhý program ke vstupu České republiky do Evropské unie. V rámci Evropského večera dojde na balet, operu i činohru. Hodinu před půlnocí zazní projev premiéra Vladimíra Špidly.

Spajk a jeho psovod Daniel Mach ve vrtulníku. Foto: archiv psovoda D. Macha
Národní ke vstupu do EU bez dvou hvězd

Z původně ohlášených protagonistů se na scéně kvůli nemoci nakonec neobjeví světoznámí pěvci Mirella Freniová a Nikolaj Gjaurov, místo nich  vystoupí mezzosopranistka Agnes Baltsaová a tenorista Giuseppe Giaccomini. Dále mají účinkovat Gabriela Beňačková, Štefan Margita, význační sólisté baletu a několik dalších zahraničních pěvců i známí čeští herci; mezi dirigenty je uveden Zdeněk Mácal.

Autorem průvodního slova je Jiří Suchý, poselství pro tuto příležitost napsali čeští i evropští spisovatelé a intelektuálové včetně Václava Havla.

Večer je složen ze tří částí: Česko Evropě, Evropa Česku a Společně v Evropě. V úvodu zazní česká hymna a na konec závěrečná věta Beethovenovy Deváté symfonie s Ódou na radost, jejíž melodie je hymnou EU.  Program bude přenášen na velkoplošnou obrazovku na prostranství vedle divadla, část se objeví v přímém přenosu v České televizi; vstupy připravuje rovněž Český rozhlas.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků