Hlavní obsah
Vilma Cibulková Foto: Petr Hloušek, Právo

Naději na Thálii má 24 umělců, vyhlášeni budou 28. března

Mezi 24 umělci navrženými v roce 2014 na cenu Thálie jsou herci Vilma Cibulková a Ondřej Brousek, operní pěvci Jana Foff Tetourová a Aleš Briscein, baletka Nikola Márová a také herečka Zdena Herfortová a zpěvák Tomáš Savka. Laureáty vyhlásí Herecká asociace na večeru v Národním divadle (ND) 28. března už podvaadvacáté. Nominace na tiskové konferenci v Praze oznámili šéfové odborných porot.

Vilma Cibulková Foto: Petr Hloušek, Právo
Naději na Thálii má 24 umělců, vyhlášeni budou 28. března

Výroční ocenění se udělují v činohře, opeře, baletu a v muzikálu a operetě za mimořádné jevištní výkony v inscenacích, které vznikly na českých jevištích. Nejvíce nominací získali umělci z pražského Národního divadla (sedm) a Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni (tři). Po dvou nadějích mají Národní divadlo moravskoslezské Ostrava (NDM), Jihočeské divadlo České Budějovice, Městské divadlo Brno, Švandovo divadlo v Praze a Divadlo Hybernia díky produkcím Musical Production a Pixa-pro.

Stranou pozornosti porot nezůstaly ani výkony v Moravském divadle Olomouc a v pražských divadlech v Řeznické, na Vinohradech a Hudebním divadle Karlín (HDK) - získaly po jedné nominaci.

Podle prezidenta Herecké asociace Jiřího Hromady zprostředkuje oficiální ceremoniál svým divákům Česká televize. Moderátorem večera bude opět plzeňský herec, dramatik a režisér Antonín Procházka. Režisér večera Ondřej Kepka slíbil, že se diváci opět podívají na mimopražské scény, kterých v uplynulých ročnících představili v rámci těchto přenosů už dvě desítky. Poprvé prý dojde i na živé akce herců, tanečníků a pěvců.

Jeho Hamlet je plný pochybností o sobě a svých činech.

Foto: Švandovo divadlo – Alena Hrbková

Cibulková byla nominována za roli Leni Riefenstahlové v Divadle v Řeznické a Brousek za výkon ve hře Poslední z Haussmanů na Vinohradech. Konkurenty jim jsou Věra Hlaváčková za výkon v inscenaci Job Interviews v Jihočeském divadle, Petra Hřebíčková za roli královny Gertrudy v Hamletovi ve Švandově divadle, Patrik Děrgel za titulní roli v téže inscenaci a Michal Isteník. Ten exceluje v Městském divadle Brno jako Čičikov v Gogolových Mrtvých duších.

Nominovaný Ondřej Brousek přiznal, že je mu na Vinohradech moc pěkně. „Nejsem nijak přehnaně sebevědomý, ale to pohodlí, které tam mám, je pro mě něco báječného. A možná to je na jevišti vidět,” řekl herec, který současně ztvárňuje i hlavní role v inscenacích Rod Glembayů a Amadeus. Jeviště mu prý připadá magické, má pocit, že si tam může dovolit všechno.

V opeře po Thálii sahají Jana Foff Tetourová (Amneris v Aidě, Divadlo J. K. Tyla Plzeň), Jolana Fogašová (Ježibaba/Cizí kněžna v Rusalce, Otáčivé hlediště Český Krumlov) a Ivana Veberová (Mařenka v Prodané nevěstě, Divadlo J. K. Tyla Plzeň). Nominováni byli i Aleš Briscein (Jaroměr v Pádu Arkuna, ND), Svatopluk Sem (Wolfram z Eschenbachu v Tannhäuserovi, ND) a Nikolaj Višňakov (Kalaf v Turandot, Moravské divadlo Olomouc).

Míša Nosková už Vánoce s exmanželem nestráví ani kvůli dceři.

Foto: Michaela Feuereislová

V baletním oboru excelovaly nominované sólistky ND Marta Drastíková a Tereza Podařilová (Valmont) a Nikola Márová (La Bayadére), stejně jako jejich kolegové Alexandre Katsapov a Matěj Šust (Valmont). Konkuruje jim Richard Ševčík v roli Spartaka v Divadle J. K. Tyla v Plzni.

V muzikálovém oboru jsou nominovány Hana Fialová (Edith a Marlene, NDM Ostrava), Zdena Herfortová (Duch, Městské divadlo Brno), Michaela Nosková (Sněhová královna, Hybernia), Jaromír Dulava (Addams Family, HDK), Tomáš Savka (Evita, NDM Ostrava) a David Uličník (Antoinetta - Královna Francie, Hybernia).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků