Hlavní obsah
Hlavní město navýší dotace dvěma příjemcům víceletých grantů - Dejvickému divadlu a občanskému sdružení Motus. Podmínkou podle radního Milana Richtera (ODS) je to, že tyto subjekty provedou audity. Foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Na pražské kulturní granty bude letos o 21 miliónů více než loni

Hlavní město letos rozdělí na kulturních grantech 229 miliónů korun, což je o 21 miliónů více než loni. Přes 127 miliónů půjde na jednoleté granty, dalších více než 100 miliónů dá město na víceleté granty schválené v minulých letech. O přidělení grantů rozhodli ve čtvrtek pražští zastupitelé. Nejvíce peněz, celkem 40,8 miliónu, půjde letos opět na divadelní projekty.

Hlavní město navýší dotace dvěma příjemcům víceletých grantů - Dejvickému divadlu a občanskému sdružení Motus. Podmínkou podle radního Milana Richtera (ODS) je to, že tyto subjekty provedou audity. Foto: Stanislav Zbyněk, ČTK
Na pražské kulturní granty bude letos o 21 miliónů více než loni

Zastupitelé ve čtvrtek projednávali pouze granty nad 200 000 korun, o přidělení nižších částek rozhodli už minulý týden radní. Zastupitelstvo souhlasilo například s dotacemi divadlům Semafor a Bez zábradlí, klubům Rock Café a Roxy. Na finanční podporu se může těšit také Pražská komorní filharmonie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků nebo festivaly Jeden svět, Struny podzimu, Respect plus 2009 a Svatováclavské slavnosti.

Hlavní město zároveň navýší dotace dvěma příjemcům víceletých grantů - Dejvickému divadlu a občanskému sdružení Motus. Podmínkou podle radního Milana Richtera (ODS) je to, že tyto subjekty provedou organizační, právní a ekonomické audity.

Divadlo Bez zábradlí může letos počítat s částkou 3,5 miliónu korun, což je ve srovnání s předchozími lety poloviční částka. Podle ředitele divadla Karla Heřmánka je ale tato částka likvidační. "Letos se odborníkům podařila úžasná věc, popravili divadlo Bez zábradlí," řekl Heřmánek zastupitelům. Podle něj roční náklady divadla dosahují 32 miliónů, většinu si divadlo musí vydělat na vstupném.

Přidělení grantů kritizovala také Dana Kyndrová z Pražského domu fotografie a zástupci Branického divadla. Obě organizace totiž nedostaly ani korunu. "Praha nemá vlastní centrum fotografie jako jiné metropole a nikdo se nad touto kulturní ostudou nepozastaví," poznamenala na zasedání Kyndrová. S prázdnou odešly i Společnost Franze Kafky nebo projekt Normalizace v dokumentech.

Systém grantů budil emoce

Rozdělení kulturních grantů navrhla nová kulturní komise, kterou schválilo hlavní město v listopadu. Město chtělo, aby v komisi zasedli především odborníci; najít však v českém prostředí dostatečné množství lidí s odbornou praxí a zároveň nezávislých není snadné.

Minulou grantovou komisi město zrušilo - po protestech velké části kulturní obce přikročilo ke změnám v grantovém systému. Původně vedení města tvrdilo, že práci komise nahradí obnovený poradní sbor primátora, poté však navrhlo komisi znovu ustanovit.

Vybrané dotace (v miliónech korun)

Experimentální prostor Roxy, NoD 8,5

Divadlo Semafor 8

Rock Café 6,5

Divadlo Bez zábradlí 3,5

Divadelní spolek Kašpar 3,5

MeetFactory 2,5

DOX Prague 2,5

Strašnické divadlo 2

Divadlo v Celetné 1,6

Farma v jeskyni 1,5

Jeden svět 1,8

Struny podzimu 1,5

4+4 dny v pohybu 1

Svatováclavské slavnosti 2009 0,85

Svět knihy 0,75

Music on Film - Film on Music 0,75

Po kritice systému grantů navrženého radním pro kulturu Milanem Richterem město pro rok 2009 neuplatňuje dotaci na prodanou vstupenku. Ta loni vyvolala několikaměsíční protesty. Pro tento rok budou vyhlášeny pouze jednoleté granty, pro rok 2010 už by měl být nový grantový systém, který podle Richtera do června vypracuje poradní sbor primátora.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků