Hlavní obsah
Kampaň s názvem Praha - město literatury připravila Městská knihovna v Praze. Foto: Profimedia.cz

Na podzim zaplaví pražské ulice literární stezky i mluvící stromy

Na podzim Městská knihovna v Praze připravila kampaň s názvem Praha - město literatury. Místo reklam si lidé na některých místech budou moci přečíst ukázky z knih, budou moci nechávat na svých oblíbených místech ukázky knih, literatura by podle knihovny měla lidi oslovovat i z mluvících stromů a košů. Informovala o tom mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková.

Kampaň s názvem Praha - město literatury připravila Městská knihovna v Praze. Foto: Profimedia.cz
Na podzim zaplaví pražské ulice literární stezky i mluvící stromy

Podle mluvčí se většina aktivit bude odehrávat přímo v ulicích. "Nejdříve se v ulicích objeví plakáty v city light vitrínách, na kterých si budou moci kolemjdoucí přečíst krátkou ukázku z knihy, která se v dané městské části buď odehrává, nebo k ní měl její autor blízký vztah," uvedla Hanzlíková. Praha 10 si tak přečte Karla Čapka, pátá městská část zase Jáchyma Topola. V městských částech, u kterých se nepodařilo najít vhodného autora nebo knihu, si lidé budou moci číst z Pražského chodce od Vítězslava Nezvala.

Poezie na billboardech

Na plakáty budou navazovat další akce, například takzvané literární stezky. Podle Hanzlíkové se bude jednat o "překvapení v podobě mluvících stromů a košů, čtoucí pomníky i poezii na interaktivních billboardech". "Zapojit bychom chtěli co nejvíce lidí, proto chystáme i aktivitu, která vyzve Pražany, aby na svých oblíbených místech nechávali své oblíbené knihy v podobě ukázek a podělili se tak o svůj čtenářský zážitek s ostatními," doplnila mluvčí.

Projekt, který finančně podporuje hlavní město, chce zviditelnit pražské literární dění. Má spojit nakladatele, organizátory literárních akcí, knihovny, knihkupce, literární publicisty a další lidi spojené s literaturou. Praha chce tímto projektem také podpořit svoji kandidaturu na titul UNESCO Kreativní město literatury. Ten se uděluje od roku 2004 místům, která mají významnou literární historii a zároveň aktivně pracují na rozvoji své současné literární scény. Titul dosud obdržely města Edinburgh, Dublin, Melbourne nebo Iowa City.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků