Hlavní obsah
Film Pochybná žena od Alfreda Hitchcocka Foto: noirfilmfestival.cz

Na Křivoklátě promítnou filmy noir

Už pátý ročník Noir Film Festivalu se chystá na 17. - 20. srpna na hradě Křivoklát. Připomíná specifický filmový žánr spojený hlavně se 40. a 50. lety minulého století i jeho další comebacky a variace v dalších dekádách.

Film Pochybná žena od Alfreda Hitchcocka Foto: noirfilmfestival.cz
Na Křivoklátě promítnou filmy noir

Filmy se budou promítat v jedinečné atmosféře na nádvoří i v sálech Křivoklátu. Celkem má jít o čtyři desítky projekcí. Dramaturgie se nechce omezit jen na klasický noir, tedy ten nejstarší.

„Cynismus Humphreyho Bogarta, šarm Roberta Mitchuma, křehkost Lizabeth Scott, rafinovanost Alfreda Hitchcocka, temné příběhy z Mexika, napínavé filmové jízdy noirovými vlaky a standard v podobě československé stopy a seriálových maratonů z dílny HBO – to je programový balíček filmové radosti a slasti, který už za dva měsíce dostane každý, kdo se vydá na hrad Křivoklát, jenž do svých komnat bude znovu po roce lákat milovníky filmu noir,“ uvedla za pořadatele Jana Bébarová.

Z filmu Klečící bohyně

Foto: noirfilmfestival.cz

Pořadatelé upozornili například na snímky tzv. zlaté éry mexické kinematografie 40. a 50. let. Mistr melodramatu Robert Gavaldón natočil filmy jako Ta druhá (La Otra, 1946) s Dolores del Rio v hlavní dvojroli povahově odlišných sester a Klečící bohyně (La diosa arrodillada, 1947). Další film Dobrodružka (Aventurera, 1950) natočil Alberto Gout.

Hollywood bude prezentovat třeba Robert Mitchum v Cestě bez návratu (Where Danger Lives, 1950) nebo film Incident v pohraničí (Border Incident, 1949).

Specifické univerzum Mexika jako metafory životní ztracenosti a chaosu noirového světa příznačně vystihuje snímek Osedlej růžového koně (Ride the Pink Horse, 1947) režírujícího herce Roberta Montgomeryho.

Všechny podrobnosti o filmech a o vstupenkách najdete na stránkách www.noirfilmfestival.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků