Hlavní obsah

Na Jacksonovo dědictví uzavřena dohoda za 250 miliónů dolarů

Měsíce po své smrti dosáhl Michael Jackson ve svém oboru rekordu, a to díky kontraktu uzavřenému se společností Sony Corp., jehož hodnota se odhaduje na 250 miliónů dolarů (asi 4,6 miliardy korun). Smlouva na sedm let, která obsahuje deset projektů, označila společnost i Jacksonova rodina za nejlukrativnější v hudební branži, napsal v pondělí list The Wall Street Journal s odvoláním na lidi obeznámené s dohodou.

Na Jacksonovo dědictví uzavřena dohoda za 250 miliónů dolarů

Jacksonovým dědicům zaručí minimálně 200 miliónů dolarů, pokud budou dodrženy určité podmínky. Podle smlouvy bude v příštích sedmi letech vydáno deset alb, na nichž bude výběr již dříve vydaných skladeb, tak i nové, dosud nezveřejněné písně. Jedno album s dosud nevydanými skladbami má vyjít v listopadu.

Součástí budoucích projektů bude videohra, DVD kompilace videí a nové vydání Jacksonova pátého studiového alba Off the Wall, které poprvé vyšlo v roce 1979. Nyní bude obsahovat i dosud nevydané věci. Jackson před svou náhlou smrtí loni v červnu chtěl údajně toto album znovu vydat.

Jedním z projektů zařazených do kontraktu je dvojalbum k filmu This Is It, které nabízí unikátní pohled do zákulisí i na jeviště připravované Jacksonovy show. Přípravy se odehrávaly v londýnské O2 Areně, kde chtěl zpěvák nazývaný král popu v červenci 2009 zahájit svůj comeback sérií koncertů. To zmařila jeho nenadálá smrt loni v červnu.

Smrt zvýšila prodejnost

"Za svého života uzavíral Michael kontrakty na úrovni běžného standardu v hudební branži," řekl jeden ze správců Jacksonova majetku John Branca. "Vezmeme-li v úvahu všechna objektivní kritéria, dokazuje tato dohoda se Sony Music, že síla Michaelovy hudby přetrvává a předčila všechna předchozí měřítka v hudebním průmyslu."

Například dohody na vydavatelská práva a prodej lístků, které uzavřela společnost Live Nation Entertainment Inc. s Madonnou, dosáhly 120 miliónů dolarů a v případě rappera Jay-Z je to 150 miliónů dolarů.

Společnost Sony prodala od Jacksonovy smrti ve světě na 31 miliónů alb, z toho dvě třetiny ve Spojených státech.

Zpěvák, jehož život byl provázen skandály a zanechal po sobě dluhy údajně ve výši 400 miliónů dolarů, zažívá po své smrti vzestup popularity. Distribuční práva na film This Is It byla prodána společnosti Sony Pictures, jež je součástí Sony Corp., za 60 miliónů dolarů. Film vydělal ve světě 252 miliónů dolarů, což je nejvyšší výnos z koncertního filmu.

Společnost The Walt Disney Co. začala loni dokonce v zábavním parku Disneyland v Anaheimu znovu promítat sedmnáctiminutový Jacksonův film Captain EO.

Jedním z nejchytřejších Jacksonových podnikatelských kroků v době, kdy byl na vrcholu slávy, byla v roce 1985 koupě ATV Music za 47,5 milionu dolarů. Získal s ní zároveň práva na některé z písní, které složili bývalí členové Beatles John Lennon a Paul McCartney. Smlouva zajišťovala Jacksonovi trvalý proud příjmů a možnost vést nákladný životní styl.

Nový finanční přínos z Jacksonova majetku nyní přichází i přesto, že okolnosti jeho smrti nebyly stále vyjasněny. Jeho lékař Conrad Murray čelí obvinění z neúmyslného zabití za to, že údajně podal Jacksonovi smrtící kombinaci sedativ. U soudu v Los Angeles bude vypovídat opět v 2. dubna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků