Hlavní obsah

Na internetu vznikají databáze příběhů totálně nasazených z 2. světové války

Zájemci o příběhy cizinců, kteří byli totálně nasazeni za 2. světové války v Německu, už nemusí složitě prohledávat archívy. Autentická svědectví lze jednoduše číst a dokonce i poslouchat přímo z internetu.

Na internetu vznikají databáze příběhů totálně nasazených z 2. světové války

V Česku posbírala mnoho materiálu obecně prospěšná společnost Živá paměť, která byla založena pracovníky Kanceláře pro oběti nacismu Česko-německého fondu budoucnosti roku 2003. Na jejich stránkách si lze přečíst řadu osobních příběhů, které se odehrávaly v různých koutech Evropy.

Obrovský internetový projekt Zwangsarbeit 1939-1945 začal letos fungovat v Německu. Na internetových stránkách http://www.zwangsarbeit-archiv.de/ chtějí jeho pracovníci v audio a video souborech zveřejnit šest set příběhů lidí z 26 zemí.

Stránky jsou v angličtině a němčině, ale někteří z totálně nasazených jsou Češi a v rozhovorech mluví česky. Rozšiřování archívu a další překládání stále pokračuje. Projekt financuje nadace Vzpomínka, odpovědnost a budoucnost ve spolupráci se Svobodnou univerzitou Berlín a Německým historickým muzeem.

Počet Čechů nucených k otrocké práci mimo svůj domov se odhaduje na 600 tisíc. Nejvíce byli postiženy ročníky 1921 až 1924. Němci jim neumožnili dostudovat střední školu a hromadně je odváželi do Říše. Pracovníci tam dostávali minimální plat, velmi špatné jídlo a bydleli často v táborových podmínkách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků