Hlavní obsah

Motelové kroniky Sama Sheparda vykreslují syrovost americké pustiny

Útlá knížečka Sama Sheparda Motelové kroniky, která nyní vyšla ve vydavatelství Maťa, obsahuje autentické zápisky spisovatelova putování syrovou pustinou amerického Západu v letech 1979-81. V nich vzpomíná na dětství, rodinu, ženy, pařby i kamarády. Kniha se stala inspirací ke slavnému filmu Texas, Paříž Wima Wenderse.

Motelové kroniky Sama Sheparda vykreslují syrovost americké pustiny

Vydavatelství Maťa knihu Motelové kroniky představuje jako album krátkých příběhů a autobiografických fantazií, jež vykreslují syrovost americké pustiny, ale také pustinu lidské duše a vyprahlosti lidských citů. Příběhy mají být hořkou metaforou americké svobody a volnosti, amerického snu.

Na mě kniha naopak působila velmi uvolněně, citované zážitky a příběhy jsou podobné těm, které zažívali beatnici, hipíci a mnozí ze současné mladé generace napříč všemi kontinenty. Beznaděj se netýká pouze Ameriky.

Shepardova báseň, již si zapsal 26. 12. 1981 v kalifornském motelu v Homestead Valley, opisuje příhodu z jeho dětství, které jako syn vojáka trávil na základnách: moje máma tenkrát nosila pětačtyřicítku/mě na jednom boku/pistoli na druhém/Bydlel jsem ve společenství žen/manželek pilotů/v plechových ubikacích/celou dobu pršelo/ty ženy byly bez manželů/nervózní/v džungli se to hemžilo Japonci/kradli mokré prádlo ze šňůr/ženy střílely při každé příležitosti/někdy i vzájemně na svoje stíny/na mámu a mě jednou vystřelila/její nejlepší kamarádka/kulky zanechaly v plechových stěnách/rozšklebené díry. 

Sam Shepard (Samuel Shepard Rogers III.)

se narodil 5. 11. 1943 ve Fort Sheridanu v Illinois.

Vyrůstal v rodině vojáka a dětství strávil na různých vojenských základnách. S rodiči se nakonec usadil na avokádové farmě. Hudba jeho kapely Holy Modal Rounders zazněla i ve snímku Dennise Hoppera Bezstarostná jízda.

Znal se s mnohými beatniky, scenáristicky se podílel například na filmu Renaldo a Klára Boba Dylana, Zabriskie Point Michelangela Antonioniho a Paříž, Texas Wima Wenderse.

Mezi jeho nejznámější a nejúspěšnější divadelní hry patří Prokletí hladovějící třídy, Pravý západ, Mámení mysli a Láskou posedlí.  

 

 

 Motelové kroniky, vydavatelství Maťa 2009, 196 Kč

Zážitky z dětství ovlivňují každého z nás... Knížka je čtivá, svým rozsahem ji každý čtenář zvládne za večer. Motelové kroniky jsou opět ve kvalitní grafické úpravě a zároveň jsou doplněny černobílými autentickými fotografiemi. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků