Hlavní obsah
 

Monetovy Vodní lilie vynesly v Londýně miliardu

Astronomických 31,722 miliónu liber (přes miliardu korun) vynesla v pondělí aukce obrazu z ikonické kolekce Vodních lilií Clauda Moneta u Sotheby's v Londýně.

 
Monetovy Vodní lilie vynesly v Londýně miliardu

Obraz slavného impresionisty se měl podle odhadů prodat za 20 - 30 miliónů liber, překonal tedy všechna očekávání. Není divu, že společnost Sotheby's vyjádřila „potěšení“ z výsledné ceny za dílo z roku 1906.

”Myslím, že při dnešním prodeji jsme zaznamenali silnou účast asijských a ruských zájemců vedle široké škály sběratelů z celého světa. To skutečně ukazuje na současnou enormní poptávku po impresionistech a moderním umění. Sběratelé hodně slyší na Moneta, Picassa a Mondriana. Ty nejlepší věci z pozdního devatenáctého a dvacátého století,“ řekla specialistka Sotheby's na impresionisty a moderní umění Helena Newmanová.

Konkrétně Vodní lilie se letos neprodávají poprvé. Už v květnu byl v New Yorku jeden obraz z Monetovy kolekce prodán za 27 miliónů dolarů (cca 540 miliónů korun).

Z dalších děl se na londýnské aukci dobře prodala například Kompozice s červenou, modrou a šedou od Pieta Mondriana (za 15 miliónů liber, cca 510 miliónů korun) nebo Portrét ženy od Pabla Picassa (za 5,34 miliónu liber, cca 182 miliónů korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků