Hlavní obsah
Sběratelka a mecenáška umění Meda Mládková Foto: Jan Handrejch, Právo

Mládková částečně uspěla v soutěži o Werichovu vilu

Rada Prahy 1 projednala výsledky výběrového řízení na pronájem Werichovy vily, komise doporučila za vítěze Muzeum Kampa, tedy nabídku Nadace Jana a Medy Mládkových. Novinářům to řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Sběratelka a mecenáška umění Meda Mládková Foto: Jan Handrejch, Právo
Mládková částečně uspěla v soutěži o Werichovu vilu

O vítězi musí rozhodnout zastupitelstvo městské části. Tématem se bude zabývat pravděpodobně na svém zasedání 11. března. Osud Werichovy vily Praha 1 řeší již více než deset let. Nové výběrové řízení na využití Werichovy vily na Kampě Praha 1 vypsala na konci října. Uzavřít ho chtěla do konce roku, rozhodnutí ale bylo posunuto. Do soutěže se přihlásily tři firmy, kromě Muzea Kampa také Post Bellum a Nadace Charty 77.

O vítězi podle Lomeckého rozhodovala sedmičlenná komise složená z odborníků. „Snažili jsme se, abychom otupili politické tlaky, aby se z toho nestalo politikum,” poznamenal starosta. S Nadací Jana a Medy Mládkové je spojen Jiří Pospíšil, bývalý vysoký představitel ODS a v současnosti kandidát za TOP 09 do Evropského parlamentu. Lomecký zdůraznil, že v době, kdy se nastavoval rozhodovací proces o Werichově vile, Pospíšil byl ještě v ODS.

O vítězi soutěže budou rozhodovat zastupitelé na březnovém zasedání. TOP 09 bude podle Lomeckého hlasovat pro doporučení komise. Zda se podaří nalézt podporu i u dalších politických stran, není zatím zcela jasné.

Postoj ODS nejasný

Podle Filipa Dvořáka (ODS) zastupitelé o výsledku soutěže žádné informace od vedení radnice neobdrželi a jejich zástupci nebyli ani součástí komise. Opoziční občanští demokraté se proto chtějí rozhodnout až na základě podkladů, které dostanou týden před jednáním zastupitelstva.

Podobně se k tomu staví ČSSD, která je součástí radniční koalice. „Čekáme na přesné podklady a na jasné znění smlouvy. To povede k našemu finálnímu rozhodnutí,” řekl ČTK místostarosta Daniel Hodek (ČSSD).

V dubnu 2008 Praha 1 rozhodla, že vilu získá na 40 let Nadace Jana a Medy Mládkových za jednorázové nájemné 23,8 miliónu korun a dále za symbolickou korunu denně. Nadace měla vilu na své náklady opravit. Nové vedení radnice se po volbách v roce 2010 rozhodlo smlouvu nepodpořit a vilu opravit na vlastní náklady. S nadací poté připravovalo uzavření nové smlouvy, zastupitelé Prahy 1 ji ale odmítli schválit a rozhodli o vypsání nového výběrového řízení. Praha 1 plánuje vilu opravit na své náklady, stát to má asi 28 miliónů korun. Má být součástí obnovy parku Kampa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků