Hlavní obsah
Vlastimil Ježek Foto: Milan Malíček, Právo

Ministr odvolal šéfa Národní knihovny Ježka

Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) v úterý odvolal z funkce ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka. Zdůvodnil to jeho chováním při plánování stavby nové budovy Národní knihovny. Ježek prosazuje, aby byla postavena budova podle návrhu Jana Kaplického tzv. blob. To ministerstvo odmítlo, na takovou stavbu nemá stát peníze. Navíc soutěž prý byla vypsána v rozporu s právem.

Vlastimil Ježek Foto: Milan Malíček, Právo
Ministr odvolal šéfa Národní knihovny Ježka

Ministr řízením knihovny pověřil dosavadního ředitele Památníku národního písemnictví Pavla Hazuku," uvedl mluvčí resortu Jan Cieslar.

Věřím, že nový generální ředitel učiní takové kroky, které konečně povedou k výstavbě nové budovy pro Národní knihovnu,“ řekl Jehlička.

V prohlášení vydaném k Ježkovu odvolání konstatoval, že se sám na novou budovu těšil, projekt ale ustrnul a nyní je jisté, že se stavět nezačne. "Je také stále více zřejmé, že architektonická soutěž byla vypsána v rozporu s právem," uvedl Jehlička s narážkou na výrok Evropské komise.

:. Vlastimil Ježek s vizualizací tzv. blobufoto: Právo/Milan Malíček

Ministr už svého podřízeného za jeho postup na konci srpna pokáral. Už tehdy se spekulovalo, že je Ježkovo odvolání na spadnutí.

S odvoláním ještě v úterý večer vyjádřila nesouhlas poslankyně strany Michaela Šojdrová. Podle ní by měl Jehlička důvody vysvětlit.

Ježek je kandidátem KDU-ČSL do Senátu v nadcházejících volbách, ministr je z téže strany.

Antimonopolní úřady i žaloby

Na soutěž si stěžovali někteří konkurenti projektu Jana Kaplického. Antimonopolní úřad v dubnu konstatoval, že soutěž proběhla řádně. Evropská komise s tím ale nesouhlasila a o několik měsíců později konstatovala, že byla v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Mezinárodní Unie architektů zase uvedla, že soutěž byla v pořádku.

Někteří architekti, a to dokonce i ti, kteří se soutěže neúčastnili, podali trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli neregulérnosti soutěže a výběru Kaplického ateliéru Future Systems.

:. Vizualizace Kaplického blobu na Letné

Chronologie událostí kolem nové budovy Národní knihovny:
19. ledna 2005 - Ředitel NK Ježek představil projekt na výstavbu nové budovy NK na Letné.
30. března 2006 - Zastupitelstvo Prahy předběžně souhlasilo, že knihovně prodá potřebné pozemky.
2. března 2007 - Vyhlášeny výsledky soutěže mezinárodní soutěž na novou budovu. Zvítězil projekt architekta Jana Kaplického a studia Future Systems.
8. března 2007 - Česká komora architektů (ČKA) vydala prohlášení, podle něhož vítěz porušil podmínky soutěže tím, že umístil konzervační fond pod zem.
3. května 2007 - Proti výstavbě NK podle návrhu Jana Kaplického se vyslovil prezident Václav Klaus.
23. srpna 2007 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) oznámil, že se nebude zabývat soutěží na budovu NK, protože mu to nepřísluší. Stejně ÚOHS rozhodl v říjnu po opětovném podání.
11. října 2007 - Klub pražských zastupitelů ODS odmítl stavbu blobu na Letné i prodej pozemků. Primátor Pavel Bém (ODS) označil umístění budovy za nešťastné.
17. října 2007 - Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) řekl, že jeho úřad pro letošní rok nepočítá s penězi na stavbu.
6. února 2008 - Ježek oznámil, že NK má k dispozici vyjádření UIA, která akceptuje výsledky soutěže.
25. února 2008 - ÚOHS se na základě podnětu od MK začal opět zabývat soutěží. Tentokrát ministerstvo požádalo o stanovisko, zda lze na základě soutěže zadat veřejnou zakázku.
22. dubna 2008 - Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina v rozhovoru pro deník Právo mimo jiné řekl, že knihovna v současné podobě na Letné podle něj nikdy nebude.
4. května 2008 - Na budovu NK podle návrhu Kaplického nejsou podle ministra Jehličky peníze. V rozpočtu je na knihovnu vyčleněno 1,9 miliardy korun a Kaplického projekt by stál kolem čtyř miliard.
23. července 2008 - Ministr Jehlička uvedl, že nová budova NK podle návrhu architekta Jana Kaplického na pražské Letné nevyroste. Chce se soustředit na revitalizaci Klementina.

26. srpna 2008 - Jehlička Ježka kvůli jeho postupu v případu výstavby blobu napomenul.

8. září 2008 - Ježek oznámil, že má v Praze pro blob nové pozemky, ale odmítl říci, kde.
9. září 2008 - Ministr kultury Jehlička Ježka odvolal z funkce.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků