Hlavní obsah
Vladimír Darjanin Foto: Michaela Říhová, Právo

Ministr kultury Riedlbauch odvolal ředitele České filharmonie

Ministr kultury Václav Riedlbauch v pátek odvolal ředitele České filharmonie Vladimíra Darjanina. Ve funkci byl necelý rok, vystřídal právě Riedlbaucha.

Vladimír Darjanin Foto: Michaela Říhová, Právo
Ministr kultury Riedlbauch odvolal ředitele České filharmonie

Darjanin je podle ministerstva ve střetu zájmů. Vedle ČF totiž vede i festival Dvořákova Praha konající se vždy v létě v Rudolfinu. Dále je stále ve vedení několika firem působících v kultuře.

„Dal jsem si udělat právnický rozbor a ve střetu nejsem,“ tvrdil ve středu Darjanin. „Mám pouze oznamovací povinnost a tu do 30. 6. 2010 splním,“ dodal. Dvořákova Praha podle něj vydělává ČF tři milióny ročně.

Dalším jádrem sporu mezi Darjaninem a MK jsou výsledky dvou auditů, které nechal provést po svém nástupu do funkce v září 2009 - jeho předchůdcem v ČF byl právě Václav Riedlbauch. „Oba audity zjistily závažná pochybení v hospodaření ČF v době, kdy ji vedl Riedlbauch,“ konstatuje Darjanin.

"Jde o bolševické vyřizování osobních účtů, je to trapné tak brzo před volbami. (Ministr) Riedlbauch se obává, že by vyšlo najevo, že ve filharmonii po sobě zanechal nepořádek, tak tam raději dosadí vlastní lidi," řekl violista ČF a odborář orchestru Ivan Pazour. Darjanin za dobu svého působení odvedl podle něj "spoustu práce". "Jeho odvoláním budou kontakty zpřetrhány a pro orchestr je to opět cesta zpátky," řekl.

Ve čtvrtek se filharmonici zmiňovali v případě odvolání ředitele i o možnosti stávky. S odkazem na brzký odjezd na zahraniční zájezd ji však dnes spíše vylučovali. Za necelý týden také začíná festival Pražské jaro, pro ČF prestižní akce. Vzhledem k plánovaným aktivitám tak pravděpodobně hráči nemohou reagovat tak, jak by chtěli. Za Darjanina se během jeho vedení ČF veřejně postavili již podruhé.

Dočasným vedením orchestru do doby, než bude vypsáno řádné výběrové řízení, by mohl být pověřen hudební pedagog, publicista a bývalý děkan HAMU Jiří Hlaváč. "Byl jsem neoficiálně dotázán, zda bych se této funkce ujal," řekl Hlaváč.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků