Hlavní obsah

Milan Knížák se musí omluvit historiku Fajtovi

Pražský městský soud nařídil v pondělí výtvarníkovi a bývalému řediteli Národní galerie (NG) v Praze Milanu Knížákovi, aby se omluvil historikovi umění Jiřímu Fajtovi za výroky v České televizi (ČT) z roku 2010. Fajta obvinil ze "zruinování" galerie. Rozsudek není pravomocný, advokát Knížáka se chce proti verdiktu odvolat.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Milan Knížák

Článek

Soudkyně Veronika Křesťanová uvedla, že Knížákova slova byla "kategorickým výrokem a směřovala velmi osobně" proti Fajtovi. Neuznala ale Fajtovi požadavek omluvy v alespoň v jednom z celostátních deníků. Knížák má pronést omluvu ve vysílání ČT. "Je pouze na jeho rozhodnutí, zda si zaplatí čas ve vysílání, nebo si zajistí účast jinak," dodala soudkyně.

Foto: Lukáš Táborský, Právo

Autorem výstavy je Jiří Fajt.

Výtvarník by se měl omluvit do třiceti dnů od nabytí právní moci rozsudku. Tuto variantu ale nelze v dohledné době očekávat, protože podle Knížákova advokáta Jaroslava Hostinského se jeho klient proti rozsudku odvolá.

Soud jednal v případu již podruhé. Dříve rozhodl, že se Knížák omlouvat nemusí. Odůvodnil to tím, že svá tvrzení pronesl v pořadu s nízkou sledovaností. Omluva přes ČTK a jeden z celorepublikových deníků by tak byla nepřiměřená. Proti tomuto verdiktu se Fajt odvolal a odvolací senát následně rozsudek zrušil a vrátil případ k novému projednání. Městský soud podle něj neposoudil, zda bývalý ředitel NG historika umění skutečně poškodil. Fajt do dalšího projednání připojil požadavek omluvy alespoň v ČT.

Nikdy galerii nešéfoval

Knížák v roce 2010 v pořadu Kontexty mimo jiné řekl, že kunsthistorici, kteří před ním vedli Národní galerii, ji dovedli "do naprosto dezolátního stavu". "A nejhorší byl pan ředitel Fajt, který ji zcela ekonomicky zruinoval," uvedl. Fajt nicméně nikdy nebyl generálním ředitelem NG a tvrdí, že na ekonomický chod galerie neměl vliv. Byl šéfem Sbírky starého umění.

Podle soudu nicméně z důkazů předložených při jednání vyplynulo, že se v galerii nehospodárně a neefektivně vynaložilo přes 27 miliónů korun.

Podle Fajta Knížák svými slovy ovlivnil výběrové řízení na šéfa NG v roce 2010. Kunsthistorik byl jedním z kandidátů, místo nedostal. Výběrová komise doporučila v dubnu 2010 Fajta tehdejšímu ministrovi Václavu Riedlbauchovi jako nového ředitele galerie. Ministr se nakonec rozhodl Fajta nejmenovat.

Kontroverzní český výtvarník, sochař, malíř a hudebník Knížák stál v čele NG od léta roku 1999 celkem 12 let. Ve funkci ho loni nahradil ekonom Vladimír Rösel.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám