Hlavní obsah
Přepsaná cedule, která se objevila na dveřích zámku v Moravském Krumlově. Foto: Milan Vojtek, Právo

Majitel zámku Moravský Krumlov přesun epopeje zatím nedovolí

Společnost Incheba nepustí zástupce pražské galerie do svého moravskokrumlovského zámku a neumožní tak stěhování Slovanské epopeje. Radovan Ježovič z Incheby řekl, že firmě se nelíbí postup Prahy v kauze stěhování epopeje. Odůvodnil to pátečním děním na krumlovském zámku, kde zástupci pražské galerie balili obrazy z epopeje pro převoz. Bez vědomí Incheby si najali na ostrahu zámku bezpečnostní službu.

Přepsaná cedule, která se objevila na dveřích zámku v Moravském Krumlově. Foto: Milan Vojtek, Právo
Majitel zámku Moravský Krumlov přesun epopeje zatím nedovolí

"Něco takového je naprosto nemyslitelné. Může si to dovolit pouze společnost Incheba, maximálně Moravský Krumlov, který má zámek v pronájmu," doplnil Ježovič. Praha měla podle něj písemně oznámit, kdy, za jakých okolností a případně s jakou bezpečnostní službou by chtěla převoz díla uskutečnit. Dále v tomto dokumentu měla podle Ježoviče přislíbit, že neprodleně uhradí případné škody na majetku. Žádný písemný dokument ale firma nedostala a páteční dění na krumlovském zámku považuje za hrubé porušení vlastnických práv.

"Praha jedná absolutně arogantně," uvedl Ježovič v reakci na to, že hlavní město podalo na Inchebu žalobu, podle níž firmám brání ve stěhování epopeje. Společnost to zcela odmítá s tím, že je vlastníkem zámku a chce jen vědět, co a za jakých okolností se v něm děje.

V pondělí mělo na zámku pokračovat balení Muchových pláten. Dosud pražští galeristé sejmuli a navinuli na speciální cívky pět z dvaceti rozměrných obrazů. V práci pokračovali v pátek přesto, že Městský úřad Moravský Krumlov manipulaci s dílem na požadavek části Muchovy rodiny zakázal. Praha se odvolává na to, že má v rukou rozhodnutí znojemského soudu, které stěhování díla umožňuje. Podle právního zástupce části rodiny Muchových Romana Kouckého, vedení města i Jihomoravského kraje ale tomu tak rozhodně není.

Do zámku ráno pražští galeristé nedorazili. Vstupní bránu do parku střeží tři členové městské policie. Předpokládá se, že dopoledne dorazí zástupce krumlovského městského úřadu, který na žádost Kouckého epopej úředně zajistí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků