Hlavní obsah
 

Lore běží o život. Před nacismem i sama před sebou

Lore je německá dívka, která neměla štěstí. Sotva začala pobírat dospělý rozum, musela přijmout zodpovědnost, na jakou nebyla zvyklá. Válka končí, její nacističtí rodiče mizí a zůstanou jen malí sourozenci, hlad a příslovečné oči pro pláč. Tak začíná drama australské režisérky Cate Shortlandové Lore.

 
Lore běží o život. Před nacismem i sama před sebou

Lore (Saskia Rosendahlová) vyrůstala ve falešném světě propagandy, umělého štěstí a nesmyslných snů o dokonalé společnosti germánských übermenschů. Během chvilky je nucena pochopit, že všechno, čemu věřila, je totální nesmysl, její otec „hrdina“ je ve skutečnosti zbabělec a matka rovněž nemůže být vzorem.

Dostat se bez peněz a bez jídla do téměř 900 kilometrů vzdálené vsi, kde bydlí její babička, se zdá být nadlidským úkolem, zvlášť když se musí starat o malé sourozence a vlaky ve zničeném Německu nejezdí. Musí se utkat nejen s hladem, ale také s vlastními předsudky a s nepříjemnou realitou koncentračních táborů, za které nesou její rodiče spoluvinu.

Skupina dětí se spojí se záhadným Thomasem (Kai Malina), který je zřejmě židovského původu (alespoň doklady tomu nasvědčují) a navrhne jim společnou cestu poté, co je před americkou armádou označí za své sourozence, a tím je uchrání od dalšího vyptávání či přímo zadržení. Zde se do scénáře vloudila menší chybka. Americký voják snadno uvěří neuvěřitelnému tvrzení - všechny děti totiž vypadají stejně a jsou pravým opakem snědého Thomase - jedině úplný hlupák by mohl uvěřit, že jde o příslušníky jedné rodiny (nevypadají ani jako příslušníci jednoho národa).

Hlad mají všichni

Jinak se však příběh vyvíjí ve věrohodných liniích - Lořina mladší sestra si schopného a hodného Thomase hned oblíbí, zatímco Lore sama se zmítá mezi zvědavostí a náklonností na jedné straně a rasovými předsudky na straně druhé. Ze začátku nechce s neznámým Židem ani společně jíst, přestože hlad mají všichni.

Slušné herecké výkony všech protagonistů podtrhuje nepřekvapivá melancholická hudba, založená především na klavíru a smyčcových nástrojích, která poněkud kontrastuje s vesele jarními zelenými exteriéry (v podstatě jde o les a pár rozbitých domků - vida, jak se dá natočit válečný film za pár eur).

Shortlandová vypráví dost pomalým tempem, což vzhledem k látce ani moc nevadí, a zachovává depresivní atmosféru. Film tak nelze označit za úplně strhující, ale určitě za docela povedený seriózní pokus vykreslit válku z pohledu zmatené dospívající duše.

Celkové hodnocení: 75 %

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků