Hlavní obsah

Londýn si zamiloval ska na kubánský způsob

Londýnská skupina Ska Cubano dobývá svět se svou retro-world music. Početný band láká na nevázanou taneční party, v níž se prolínají různé karibské i jihoamerické tradice.

Londýn si zamiloval ska na kubánský způsob

Ska není typická kubánská hudba. Na Castrův ostrov „svobody“ dorazila z Jamajky se zpožděním a jen pár jedinců napadlo, že je možné se proslavit spojením sentimentálního kubánského sonu s rychlým "skáčkem".

Ska Cubano dovezli tuto divočinu, obohacenou příležitostně i dalšími latinskoamerickými vlivy, jako je třeba kolumbijská cumbia, na západ a zaujali zatím nejvíce. Britské recenze uvádějí, že „Ska Cubano přitahují víc pozornosti než jakýkoliv ska band od osmdesátých let,“ a jejich CD Mambo ska je momentálně „hudba londýnských večírků".

Skupina, jejíž členové pocházejí z Kuby, Jamajky i Japonska, nechtějí do své hudby přijímat módní elektroniku, jak to dělá řada world music souborů, naopak pilují maximální retro zvuk a silná dechová sekce akcentuje souvislost s big bandy čtyřicátých let.

Základní ska rytmus se kříží s různými kubánskými perkusemi, jazzová sóla odkazují ke Skatalites, ale dostávají úplně jiný kontext vedle španělského zpěvu a emotivních výkřiků. Bylo-li cílem Ska Cubano znít především jako divoký mejdan, tak se jim podařilo.

Celkové hodnocení: 80 %

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků