Hlavní obsah
Obal knižní novinky. Foto: nakladatelství Akropolis

Literární šperk Valentina Rasputina

Do nelehkých poválečných let v nejmenovaném sibiřském městě zavádí spisovatel Valentin Rasputin (1937–2015) v povídce Hodiny francouzštiny z nakladatelství Akropolis.

Obal knižní novinky. Foto: nakladatelství Akropolis
Literární šperk Valentina Rasputina

Příběh napsal v roce 1973, kdy se vracel do dětství i mládí a chystal se vydat přelomový román Žij a nezapomínej (1974, česky 1978). Je to válečný příběh Sibiřana Andreje Guskova, který pocítil nesmyslnost války a rozhodl se vrátit za Ural k milované ženě Nastě a rodičům, ovšem za cenu zběhnutí.

Letopočty nejsou důležité, hlavní je prostý příběh setkání žáka a učitelky, vyprávěný krásným rasputinovským jazykem. Je to příběh o chlapci vyrůstajícím bez otce, často hladovějícím, protože jídla v poválečné době nebyl dostatek. Z mlhy vzpomínek se vynořuje osobnost učitelky, vnímající osamělost nadaného žáka.

Pozornost si zaslouží i způsob vydání. Malý literární šperk vznikl za podpory ruského Institutu překladu a podání Markéty Koblasové zvítězilo v rámci soutěže o nejlepší literární překlad z ruštiny do češtiny.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků