Hlavní obsah
Daniel Day-Lewis jako prezident Lincoln Foto: lincolnmovie.org

Lincoln získal deset nominací na britské filmové ceny BAFTA

Nejvíce nominací na ceny Britské akademie filmové a televizní tvorby (BAFTA) získal snímek Lincoln. Film režiséra Stevena Spielberga o americkém prezidentovi je nominován celkem v deseti kategoriích. Hned za ním jsou snímky Bídníci a Pí a jeho život, které získaly po devíti nominacích.

Daniel Day-Lewis jako prezident Lincoln Foto: lincolnmovie.org
Lincoln získal deset nominací na britské filmové ceny BAFTA

Lincoln se uchází o prestižní cenu za nejlepší film a podle očekávání přinesl nominaci pro představitele hlavní role Daniela Day-Lewise, který hraje prezidenta Abrahama Lincolna za občanské války v 19. století. V individuálních hereckých kategoriích se mezi nominované dostali také Sally Fieldová za úlohu Lincolnovy manželky a Tommy Lee Jones.

Za výkon ve filmové adaptaci muzikálu Bídníci byl nominován představitel hlavní role Hugh Jackman. Mezi dalšími úspěšnými filmy jsou podle britské akademie nová bondovka Skyfall, která si odnesla osm nominací, z toho pět v technických kategoriích. Film režírujícího herce Bena Afflecka Argo o íránské krizi roku 1979 byl nominován na sedm cen. Sám Affleck může dostat cenu jak za režii, tak za herecký výkon.

Tři pro Hobita

Vedle Lincolna, Bídníků, Pí a jeho života a Arga se do seznamu uchazečů o cenu za nejlepší film dostal také thriller o zneškodnění Usámy bin Ládina Zero Dark Thirty (Půl hodiny po půlnoci).

Za neúspěch lze považovat tři nominace pro dlouho očekávaný film Hobit režiséra Petera Jacksona, u nějž akademie ocenila pouze zvuk, vizuální efekty a stylisty.  Ceremoniál, na němž budou oznámena jména vítězů, se uskuteční 10. února v Londýně. Ceny BAFTA patří k nejsledovanějším filmovým oceněním mimo USA a v minulosti naznačovaly výsledky oscarového klání. V roce 2010 triumfoval v Británii film Milionář z chatrče, který pak uspěl i při vyhlašování Oscarů. O rok později totéž zopakoval snímek Králova řeč.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků